Ruoka-aine, 100gkcalrasva, ghhyd, gprot, gkuitu, gproteiinienergialuokka (0-5)
Aamiaismuro keskiarvo, sokeroitu3520.877.27.74.8*
Aamiaismurot, suklaakuorrutettu, keskiarvo3832.283.36.32.8*
Ahven841.7017.10*****
Ahvenet foliossa1205.10.717.70.2*****
Ananas kuorittu530.411.20.51.4
Ananas omassa liemessään49011.00.51.4
Ananas sokeriliemessä510.116.60.51.2
Ananas, tuore, punnittu kuorineen280.25.90.30.7
Ananastäysmehu590.113.40.50
Anjovis25711.49.628.90*****
Anjovispizza1927.720.59.91.6***
Ankerias36333.0017.50***
Appelsiini kuorittu430.38.90.62.1*
Appelsiini, punnittu kuorineen310.26.40.41.5
Appelsiinikeitto/kiisseli440.210.40.10.4
Appelsiinimarmeladi1950.147.00.50.8
Appelsiinimehu sisältää kalsiumia450.110.00.30
Appelsiiniriisi1206.114.81.21.4
Appelsiinitäysmehu450.110.00.30
Aprikoosi kuivattu2180.446.45.214.5*
Aprikoosi sokeriliemessä720.118.01.01.3
Aprikoosi, keskiarvo, kivetön470.110.01.11.9*
Aprikoosi, keskiarvo, punnittu kivineen440.19.41.01.8*
Aprikoosi/luumuriisipuuro870.119.91.11.4
Aprikoosikeitto/kiisseli720.116.70.61.7
Aromisuola/yrttisuola suolapitoisuus 71 %551.110.30.72.1
Asidofiluspiimä, 2,5% rasvaa, a-piimä/ab-piimä512.53.52.80***
Auringonkukansiemen58249.512.623.06.0***
Auringonkukkaöljy884100.0000
Aurinkosalaatti, majoneesikastike856.75.11.01.5
Avokado kuorittu, kivetön18719.41.12.63.4
Avokado tavallinen punnittu kuorineen ja kivineen13313.80.81.92.4*
Avokado-pestorisotto17910.417.83.52.0*
Avokadokastike guacamole15015.11.82.23.0*
Balkanmakkara balkanin /bratwursti26623.02.213.13.0***
Bambunverso110.20.71.51.4*****
Banaani kuorittu840.418.31.11.8
Banaani punnittu kuorineen560.312.30.71.2
Banaanilastu, kuivattu banaani50829.060.02.03.0
Banaanipirtelö kevytmaito, kermajäätelö592.16.92.70.2***
Basilika400.85.03.13.9****
Basilika kuivattu1774.020.514.440.5****
Bearnaisekastike40341.81.23.20.4
Blini kevytmaito1647.218.36.31.5***
Bloody mary tomaattimehuvodka850.22.50.40.9
Broileri koipi-reisi29422.7023.00****
Broileri koipi-reisi, nahkoineen20716.0016.20****
Broileri kokonainen nahkoineen ilman rasvalisää19610.8024.80*****
Broileri kokonainen, nahkoineen17511.8017.50*****
Broileri marinoitu ilman nahkaa1697.50.125.00*****
Broileri rintafilee paistettu, nahaton1636.30.127.70*****
Broileri rintafilee, nahaton1031.5023.10*****
Broileri rintaleike, nahkoineen1476.8021.50*****
Broileri rintaleike, paistettu nahkoineen21712.6025.80*****
Broileri uunissa marinoitu nahkoineen24210.70.235.80*****
Broileri öljykastikkeessa32125.6023.20****
Broileri-kasviskastike, kermainen1105.74.310.10.6****
Broileri-kasviswokki893.82.710.91.1*****
Broileri-pastakeitto papuja, paprikaa, purjoa, porkkanaa621.96.15.00.9****
Broileri-perunalaatikko, kasvirasvakerma1476.115.17.31.0***
Broileri-perunalaatikko, ruoanvalmistuskerma1396.412.96.30.8***
Broileria salaattipedillä vihanneksia, fetajuustokastike1066.63.08.61.2****
Broilerifilee hunajamarinadi1659.50.419.60*****
Broilerifilee juustotäyte1656.40.427.70*****
Broilerifilee marinoitu23613.60.628.00*****
Broilerifilee marinoitu paistettu öljyssä25419.50.419.60****
Broilerifilee uunissa1372.0030.70*****
Broilerifileesuikale, paistettu, marinoitu24617.10.523.10*****
Broilerimureke20713.74.316.00.4****
Broilerin rintafilee appelsiinikastikkeella1704.811.720.10.6*****
Broilerinleike leivitetty2219.311.823.50.8*****
Broilerinmaksakastike broilerinmaksa, sipuli904.73.97.80.3****
Broilerinuggetit friteerattu, laktoositon25916.914.712.60.7***
Broileripata tomaattia, sieniä1054.71.813.50.6*****
Broileripyttipannu, ilman kananmunaa1315.19.311.50.7****
Broileripyörykät1797.412.315.61.2****
Broilerisalaatti kasvispitoinen985.21.811.00.8*****
Broilerisuikaleet ka1224.0021.30*****
Bulgarian jogurtti rasvaa 3,9%643.93.43.00***
Canneloni sika-nautajauhelihatäyte1145.110.86.00.7***
Canneloni tonnikalatäyte1103.611.47.70.5****
Cashewpähkinä59746.326.020.03.5**
Cheddar41334.40.125.60****
Chili con carne sika-nauta1438.76.99.22.6****
Creme fraiche 15-18% rasvaa, ranskankerma17617.03.11.90
Creme fraiche 28% rasvaa, ranskankerma27728.03.02.00
Dieettivalmiste jauhe, dietta mini2961.835.034.07.8*****
Dieettivalmiste juoma, veteen, dietta mini380.24.64.41.0*****
Dieettivalmiste juoma, veteen, nutrilett370.42.85.41.7*****
Dieettivalmiste juomajauhe, nutrilett3113.723.445.114.3*****
Donitsi42322.548.56.01.3*
Donitsi, sitruunakuorrutus40718.155.34.81.0
Donitsi, suklaakuorrutus39619.050.15.52.1
Dry martini ginidrinkki21303.35.50**
Emmentaljuusto rasvaa 27-30 g, punaleima37930.0027.90****
Emmentaljuusto rasvaa 27-30 g, suurikoloinen, sinileima/gruyere37930.0027.90****
Erikoishedelmä eksoottinen, keskiarvo, mango /papaija, kuorittu530.611.00.52.0
Erikoishedelmä eksoottinen, keskiarvo, mango/papaija, kuorittu530.410.71.02.1*
Erikoiskahvijuoma, cafe au lait, makeuttamaton, täysmaitoa341.82.51.70***
Erikoiskahvijuoma, caffe latte, makeuttamaton, täysmaitoa442.43.32.20***
Erikoiskahvijuoma, cappuccino, makeuttamaton, rasvaton maito242.43.42.20****
Erikoiskahvijuoma, cappuccino, makeuttamaton, täysmaitoa80.40.50.50****
Etana861.42.016.10*****
Etikkainen maustekastike säilöntäliemi115028.116.10*****
Etikkakurkku170.13.30.71.1***
Etikkapunajuuri320.16.71.01.8**
Etikkasienisäilyke320.55.31.62.4***
Fetajuusto 25 g rasvaa, vuohenmaito, suolaliemessä29925.01.218.00****
Fetajuusto rasvaa 18 g, lehmänmaito, suolaliemessä22718.01.714.00****
Fetajuusto öljyssä32828.81.117.10***
Fetapinaattipiirakka muropohja27721.613.47.20.9**
Friteerattu banaani uppopaistettu18911.518.23.31.2*
Friteerattu kala ka21915.43.716.30.4****
Friteerattu mustekala18711.73.616.70.3****
Gefilus-piimä 1% rasvaa401.03.73.40****
Gin long drink5805.000
Gin tonic2805.000
Gluteeniton jauhoseos vehnätärkkelysvalmiste3421.276.05.53.4*
Gluteeniton näkkileipä3586.569.04.93.0
Gluteeniton vaalealeipä/sämpylä2516.744.06.22.6**
Gluteeniton wienerleipä40521.847.35.01.9
Gouda / salaneuvos rasvaa 28-30 g rasvaa 48 % kuivapainosta, keskiarvo37531.0023.50****
Gouter- / pekonimakkara talonpoikaisleike/kinkkuleikemakkara21617.05.210.80.2***
Graavilohi, mausteinen, lohicarpaccio18513.61.913.70.2****
Grahamjauho3092.260.710.69.9**
Grahamkeksi keskiarvo, välipalakeksi42712.072.26.84.4*
Grahamkorppu kevytmaito42416.457.611.06.9**
Grahamkorppu vesi40315.555.99.57.1*
Grahamleipä kevytmaito, grahamjauho2382.145.08.84.5**
Grahamleipä kevytmaito, hiivaleipä-, grahamjauho2132.239.08.54.1***
Grahamleipä vesi, hiivaleipä-, grahamjauho1931.637.07.24.1***
Grahammarjapuuro620.412.91.51.7*
Grahamnäkkileipä3002.258.610.613.0**
Grahampaahtoleipä vesi, vehnä-, grahamjauho, vehnärouhe2244.239.26.94.8**
Grahampuuro vesi340.26.71.21.1**
Grahamsämpylä kevytmaito, graham-, vehnäjauho2294.539.96.73.9**
Grahamsämpylä vesi, graham-, vehnäjauho2214.239.16.23.9**
Grahamvelli maito561.47.63.10.6***
Greippi kuorittu320.36.50.61.4*
Greippi, keskiarvo, punnittu kuorineen210.24.20.40.9*
Greippitäysmehu410.29.00.40
Grillauskastike56160.83.20.90.9
Grilli/lenkkimakkara, vähärasvainen ka16210.17.410.50.3****
Grilli/lenkkimakkara, vähärasvainen ka, grillattu17410.98.011.30.3****
Grillimakkara ka26023.03.010.90.3***
Grillimakkara uunissa27824.63.211.60.3***
Grillimakkara öljypitoinen1489.88.76.40.3***
Grillivartaat porsaanfilee ja kasvikset1548.28.811.02.0****
Guarkumivalmiste guarem0000100.0
Halva seesamsiemenvalmiste51733.734.819.08.6**
Hampurilainen, naudanlihapihvi ja vehnäsämpylä1624.719.210.51.3****
Hapanimeläkasviskastike1006.48.91.61.2*
Hapanimeläleipä piimä, vehnä-, ruisjauho2551.251.78.14.1**
Hapankaali240.23.71.12.0***
Hapankaalikeitto keskirasvainen sianliha703.73.25.90.6****
Hapankorppu2911.956.011.415.6***
Hapanlohko nauris, peruna, kerma, ruisjauhot431.55.91.11.4**
Hasselpähkinä61161.03.414.117.5*
Haudutettu kampela824.90.49.117.5*****
Hauki841.1018.30*****
Hedelmä-/marjaviili rasvaa 1 %570.98.83.30****
Hedelmä-jogurttijuoma852.911.72.70.3**
Hedelmähillo keskiarvo1400.233.20.71.8
Hedelmähyytelö hyytelösokeri840.219.50.51.1
Hedelmäjuoma nektari, hedelmäpitoisuus 50 %470.110.01.11.0*
Hedelmäkakku kuivakakku40521.945.36.23.2*
Hedelmämehu gefilus490.110.70.90.5*
Hedelmäpastilli arabikumipastilli3510.279.56.51.0*
Hedelmärahka hedelmäsalaattisäilykkeestä1599.913.63.90.4**
Hedelmäsalaatti appelsiini, banaani, omena, viinirypäle480.210.60.51.4
Hedelmäsalaatti appelsiini, persikka, banaani, omena530.212.20.61.3
Hedelmäsalaatti sokeriton, appelsiini, banaani, omena, viinirypäle430.29.30.51.4
Hedelmäsalaattisäilyke sokeriliemi850.419.20.81.1
Hedelmäsokeri405099.800
Hedelmäsose keskiarvo, teollinen lastenruoka54012.60.41.1
Hedelmätäytekakku liivatekuorrutus2025.434.43.80.7*
Herajauhe3771.378.011.90**
Herajuoma gefilus570.112.01.50**
Herkkusieni250.33.02.11.5****
Herkkusieni paistettu1139.83.62.61.8*
Herkkusieni säilyke120.30.32.12.4*****
Herkkusienikeitto503.72.51.40.6**
Herkkusienimuhennos kevytmaito15212.26.73.10.7*
Herkkusienipizza2209.522.910.51.6***
Herkkutatti220.51.03.26.0*****
Herkkutatti kokoon keitetty330.81.54.99.2*****
Herne630.49.45.13.1****
Herne kuivattu2821.048.517.910.7****
Herne-maissi-paprikakasvispakaste kasvissekoitus971.118.03.53.1**
Herne-maissi-paprikasekoitus971.118.03.53.1**
Hernekeitto keskirasvainen naudanliha922.19.88.12.2****
Hernekeitto keskirasvainen sianliha922.89.86.62.2****
Hernekeitto säilyke, laimennettu, sianliha1113.411.77.92.6****
Hernekeitto säilyke, laimentamaton, sianliha1474.515.710.53.5****
Hernemuhennos kuivatut herneet872.012.54.42.6***
Hernemuhennos tuoreet herneet932.511.95.22.6***
Hernesosekeitto vesi, valkoviini502.04.62.21.3***
Hevosenliha16510.0018.80*****
Hevosenliha savustettu21913.3025.00*****
Hiiva610.41.113.16.9*****
Hiivaleipä vesi, hiivaleipäjauho1971.736.97.83.6***
Hiivaleipävehnäjauho3152.859.412.15.5***
Hillo fruktoosilla makeutettu1410.333.50.11.8
Hillokeksi kuorrutettu keskiarvo46610.567.84.01.5
Hillopiirakka muropohja37117.947.34.91.4
Hillopiirakka piimätaikinapohja3319.356.74.11.4
Hillopiirakka pullapohja, kevytmaito2915.752.07.12.2*
Hillosipulisäilyke460.29.51.21.6**
Hirssi keitinvedessä suolaa1401.227.54.51.3**
Hirssi keitinvesi suolaton1401.227.54.51.3**
Hirssipuuro maito831.612.73.90.4***
Hirssipuuro vesi430.48.51.40.4**
Hirssisuurimo / -jauho3512.968.811.33.2**
Hirssivelli maito641.68.53.50.2***
Hirvenliha1123.0021.10*****
Hirvenliha paistettu1614.3030.20*****
Hirvenlihakastike915.12.19.20.2*****
Hirvenlihakäristys siansilavalla21816.3018.30****
Hirvenlihapyörykkä ei kermaa1748.86.117.60.6*****
Hirvenlihapyörykkä paistettu voissa20011.16.718.00.6****
Hirvenlihapyörykkä/pulla20011.06.718.10.6****
Hirvenpaisti1614.3030.20*****
Hollantilaiskastike rasva, keltuainen, vehnäj.56160.12.84.40.1
Homburgin hauki kermassa1749.83.417.40.2*****
Hummeri840.9018.80*****
Hummeri, keitetty1051.1023.50*****
Hunaja330080.80.50
Hunaja-omena-viinietikka5708.50.20
Hunajameloni kuorittu320.17.00.60.8*
Hunajameloni, punnittu kuorineen160.13.50.30.4*
Häränlihahöystö punaviinissä +ruskea kastike1376.52.914.40.5*****
Höyrymehu laimennettu, sokeriton801.60.10
Höyrymehu laimennettu, sokeroitu250.19.60.20
Höyrymehu laimentamaton2050.648.20.90
Höyrymehu laimentamaton, sokeriton3807.80.60*
Irish coffee kahvijuoma1113.45.40.40
Italianpata983.29.67.40.7****
Italiansalaatti ei majoneesia630.99.83.51.6***
Italiansalaatti majoneesikastike20418.66.72.91.1*
Itu keskiarvo, sinimailanen, mungopapu330.72.64.01.5*****
Jahti/metsästäjän/teemakkara26822.08.99.30.2**
Janssoninkiusaus1518.212.95.20.8**
Janssoninkiusaus, kasvirasvakerma1559.811.64.80.8**
Jauheliha broilerin, 6-8 % rasvaa1476.8021.50*****
Jauheliha kalkkunan, 5-6 % rasvaa1375.4022.00*****
Jauheliha kalkkunan, paistettu26717.7027.20*****
Jauheliha kalkkunan, paistettu ilman rasvaa1937.6031.00*****
Jauheliha lampaan, 14 % rasvaa20414.8017.90****
Jauheliha lampaan, paistettu34929.3022.20****
Jauheliha lampaan, paistettu ilman rasvaa28720.8025.20****
Jauheliha naudan, 17% rasvaa22817.0019.00****
Jauheliha naudan, 17% rasvaa, paistettu ilman rasvaa32023.9026.80****
Jauheliha naudan, vähärasvainen, 7 % rasvaa1387.0018.80*****
Jauheliha naudanpaisti, 5 % rasvaa1295.0020.80*****
Jauheliha naudanpaisti, paistettu ilman rasvaa1847.1029.70*****
Jauheliha sian, 16 % rasvaa21816.3018.30****
Jauheliha sika-nauta22117.0017.50****
Jauheliha sika-nauta, paistettu29923.4022.80****
Jauheliha-kasvispata ei perunaa, sika-nauta1309.13.28.81.2****
Jauheliha-kasvispata sika-nauta1277.17.97.71.0****
Jauheliha-kasvisrisotto naudanliha, 17 % rasvaa1294.615.76.01.2***
Jauheliha-pastakeitto naudanliha 17% rasvaa, kasviksia804.16.14.60.9****
Jauheliha-pastakeitto naudanpaisti, kasviksia632.06.14.90.9****
Jauheliha-pastakeitto sika-nauta, kasviksia794.16.14.30.9***
Jauheliha-perunalaatikko naudanpaisti, lihaliemi962.310.18.30.6****
Jauheliha-perunalaatikko naudanpaisti, maito972.510.47.70.6****
Jauheliha-perunalaatikko sika-nauta, maito1205.510.46.80.6***
Jauhelihaa ja spagettia keskiarvo, teollinen lastenruoka783.08.93.70.8***
Jauhelihakastike naudanliha1339.22.110.60.2****
Jauhelihakastike naudanpaisti813.02.411.00.4*****
Jauhelihakastike sika-nauta1349.92.49.00.4****
Jauhelihakasvisrisotto perusrisotto + sika-nauta1134.113.95.01.1***
Jauhelihakeitto keittojuurekset, peruna, sika-nauta633.44.13.80.8****
Jauhelihakeitto naudanliha613.14.33.90.8****
Jauhelihakeitto naudanpaisti440.84.24.70.8*****
Jauhelihamakaronimuhennos sika-nauta1295.712.47.00.8***
Jauhelihamuhennos naudanpaisti1186.56.08.80.3****
Jauhelihamuhennos sika-nauta, kevytmaito15010.66.07.60.3***
Jauhelihamunakas sika-nauta17413.70.712.30.2****
Jauhelihaperunasoselaatikko sika-nauta1174.911.86.00.7***
Jauhelihapihvi broileri20012.35.616.90.5****
Jauhelihapihvi kalkkuna19311.35.617.30.5****
Jauhelihapihvi lampaanliha23817.75.614.50.5****
Jauhelihapihvi naudanpaisti, munaton1728.75.623.60*****
Jauhelihapihvi sianliha24818.75.614.70.6****
Jauhelihapihvi sika-nauta25119.35.514.30.5****
Jauhelihapihvi sika-nauta, munaton29324.35.519.10.5****
Jauhelihapizza hiivataikina, sika-nauta20010.116.410.81.3***
Jauhelihapizza naudanpaisti2128.619.214.21.2****
Jauhemaksakastike1004.94.19.80.3*****
Jauhemaksapihvi maksa, peruna, sipuli1526.711.411.00.7****
Jogurtti maustamaton, n. 2,5 % rasvaa542.53.43.20****
Jogurtti maustettu hillolla, rasvaa 4 %1054.014.03.10**
Jogurtti rasvaton, vähälaktoosinen, gefilus, maustamaton340.15.03.10****
Jogurtti, juotava, marja/hedelmä, rasvaa 0,1 g460.18.22.80****
Jogurttirusina / jogurttihedelmä kuorrutettu kuivattu hedelmä38717.048.08.45.3*
Joulutorttu luumutäyte45629.343.44.62.5
Juurespatee porkkana, lanttu, peruna1359.38.74.01.3**
Juuressosekeitto kasvirasvakerma281.13.80.60.7*
Juuressosekeitto vesi200.14.00.50.8**
Juuressurvos kevytmaito613.45.91.51.9**
Juuriselleri260.24.61.33.1***
Juuriselleri-omenasalaatti, waldorfin salaatti, majoneesikastike846.45.21.12.2
Juusto keskiarvo35027.70.325.00****
Juusto, sisältää kasvirasvaa33928.0022.50****
Juusto-kasviskeitto351.92.22.11.2****
Juustofondue25117.01.217.61.2****
Juustoiset herkkusienet tuorejuusto-, pekonitäyte17815.83.45.41.5**
Juustokakku makea33216.136.89.40.6**
Juustokeitto kasvisliemi, juusto, vehnäjauhot866.72.14.50.1***
Juustokohokas kevytmaito, vehnäjauho, muna25319.48.611.30.3***
Juustomunakas23118.60.216.10****
Juustonaksu54433.053.09.02.0*
Juustontyyppinen kasvirasvavalmiste, rasvaa 25-30g hyvää sinulle/kumina35930.00.222.80****
Juustopiirakka muropohja, homejuusto38227.921.711.21.0**
Juustoröstiperuna1849.917.26.21.1**
Juustosalaatti kermaviilikastike1249.62.07.20.8****
Juustosarvi hiivataikina2638.435.311.01.9***
Juustosilakat tuorejuusto20218.70.67.10.7**
Juustosämpylä kuorrutettu juustolla3018.745.110.02.3**
Jänis1305.0021.10*****
Jänis grillattu/paistettu21410.8029.30*****
Jäätelö rasvaton1070.418.36.70.7****
Jäätelö sokeriton, keinotekoisesti makeutettu1556.617.06.90***
Jäätelöpuikko kasvirasvajäätelö, suklaakuorrute17510.218.03.40.1*
Jäätelöpuikko kermajäätelö, suklaakuorrute, ka26015.127.14.30.1*
Jäätelöpuikko kermajäätelö, suklainen, ka33623.327.04.90.3*
Jäätelötuutti kasvirasvajäätelö2069.127.33.50.5*
Jäätelötuutti kermajäätelö22111.624.94.10.6*
Jäävuorisalaatti rapea, amerikansalaatti100.21.01.11.2*****
Jäävuorisalaatti-porkkana-kesäkurpitsasalaatti170.32.60.81.5***
Kaakaojauhe36927.012.020.030.4***
Kaakaojauhe sokeroitu4239.577.85.70.8
Kaakaojuoma kylmä, kevytmaito552.35.03.50.9****
Kaakaojuoma kylmä, rasvaton maito460.47.13.10.9****
Kaakaojuoma sokeriton, kevytmaito542.25.03.40.8****
Kaakaojuoma sokeroitu, kevytmaito712.19.63.30.8***
Kaali-ananassalaatti320.27.41.01.8**
Kaali-herne-maissi-paprikasalaatti470.67.72.12.5***
Kaali-kurkku-purjosalaatti190.22.81.11.8****
Kaali-kurpitsasalaatti390.27.51.02.0**
Kaali-omena-maustekurkkusalaatti240.24.00.92.0***
Kaali-perunakeitto ei lihaa180.23.40.60.7**
Kaali-porkkana-appelsiinisalaatti270.24.80.82.2**
Kaali-porkkana-jauhelihalaatikko naudanpaisti794.33.56.01.7****
Kaali-porkkana-jauhelihalaatikko sika-nauta1078.03.74.71.8***
Kaali-punajuurisalaatti290.25.21.12.3***
Kaali-puolukkasalaatti270.34.41.02.2***
Kaalikeitto ei perunaa, keskirasvainen nauta472.11.65.11.0*****
Kaalikeitto ei perunaa, naudan paisti350.71.55.30.9*****
Kaalikeitto perunaa, keskirasvainen nauta502.33.14.00.7****
Kaalikeitto ruskistettu kaali, ei lihaa453.42.40.81.1*
Kaalikääryle naudan paisti1399.58.44.51.8**
Kaalikääryle sika-nauta15811.37.45.91.8***
Kaalilaatikko naudanpaisti1214.911.76.91.5****
Kaalilaatikko sika-nauta1468.211.76.01.5***
Kaalipata jauhelihasta riisi, sika-nauta1097.85.14.51.1***
Kaalipata jauhelihasta sika-nauta966.16.13.91.2***
Kaalipihvi/pyörykkä ei lihaa15511.010.13.52.0*
Kaalipiirakka voitaikina19313.315.12.72.2*
Kahvijuoma, keskiarvo193000.30
Kakun mokkakuorrutus38012.863.91.72.4
Kala grillattu/hiillostettu/pariloitu1547.0022.70*****
Kala keitetty1305.9019.20*****
Kala keskiarvo18010.8020.80*****
Kala keskiarvo, silakka/muikku/ahven/hauki1175.3017.30*****
Kala savustettu, keskiarvo, rasvainen19815.4017.30****
Kala savustettu, keskiarvo, vähärasvainen1054.2016.70*****
Kala-kasvispaistos sei, sekavihannekset, sulatejuusto, maito984.82.810.60.5*****
Kala-kasvispaistos tuore kala, maito, sekavihannekset, muna1267.13.212.30.5*****
Kala-kasvisruukku653.71.66.20.9*****
Kala-kasvissose keskiarvo, teollinen lastenruoka793.39.03.30.9***
Kala-kasvissose kotitekoinen lastenruoka, suolaton460.26.34.20.8****
Kala-kookosmaitokeitto663.22.86.40.4*****
Kala-makaronilaatikko1044.17.88.70.4****
Kala-perunapaistos munamaito973.19.47.50.5****
Kala-perunapata691.96.26.70.5*****
Kala-pinaattivuoka kevytmaito954.43.110.80.3*****
Kala-riisilaatikko munamaito, kermaa19910.713.211.70.5****
Kala-riisipiirakka muropohja36326.024.18.61.1*
Kala-vihanneskeitto kala, peruna, keittojuurekset, veteen461.33.84.60.5*****
Kalahampurilainen32421.919.112.81.0***
Kalakeitto ei maitoa552.24.14.70.3****
Kalakeitto pakasteseiti, kevytmaito601.55.85.60.3*****
Kalakeitto tuore kala, maito712.65.95.60.3****
Kalakukko22810.220.213.65.1****
Kalaliemi laimennettu2280.20.300
Kalaliemikuutio30314.034.010.01.1**
Kalamuhennos kevytmaito1256.65.810.50.3****
Kalamureke ei kermaa1578.15.815.10.2*****
Kalamureke kermainen1559.73.512.80.2****
Kalapasteija tonnikala-, savukala-, lohipasteija, piirakka32719.130.98.11.3**
Kalapiirakka muropohja, kermaviiliä23516.912.38.50.6**
Kalapuikko leivitetty32316.928.913.91.8***
Kalapuikko leivitetty27610.031.215.01.9***
Kalapyörykkä keitetty1556.36.717.70.5*****
Kalapyörykkä paistettu1869.66.818.00.5*****
Kalarisotto perusrisotto sisältää kalaa1325.313.47.41.1***
Kalja kotiolut901.80.30**
Kalja- / mämmimallas2851.658.38.316.5**
Kalkkuna1967.7031.40*****
Kalkkuna nahkoineen1375.4022.00*****
Kalkkuna-kasviswokki692.13.98.31.4*****
Kalkkunaleikkele1463.0029.40*****
Kalkkunan rintafilee1242.2025.60*****
Kalkkunan rintafilee paistettu1887.1030.80*****
Kalkkunan rintafilee uunissa paistettu1773.1036.70*****
Kampela964.0015.00*****
Kana18812.0020.30*****
Kana keitetty26917.1028.90*****
Kana-kasviskastike kiinalainen hapanimelä1529.12.914.20.3*****
Kana-kasvispata porkkanaa, sieniä, ei perunaa1468.63.513.40.9****
Kana-kasvisrisotto perusrisotto sisältää kanaa1717.614.410.91.0****
Kana-kasvissose keskiarvo, teollinen lastenruoka692.78.33.00.8***
Kana-vihanneskeitto perunaa, kasviksia874.53.68.00.4****
Kanahampurilainen29119.020.79.41.2**
Kanakeitto kasviksia956.10.99.20.2*****
Kanaliemikuutio, sisältää vehnää32326.014.09.01.0**
Kananliha suolaton1988.6030.00*****
Kananmuna kuorineen punnittu1269.00.311.00****
Kananmuna keitetty14310.30.312.50****
Kananmuna kuoreton14310.30.312.50****
Kananmunan keltuainen 34% kananmunan massasta28525.00.215.50***
Kananmunan valkuainen 66% kananmunan massasta420.10.49.80*****
Kanapyörykkä/broileripyörykkä21212.07.817.90.6****
Kanasalaatti riisi, herne, maustekurkku, purjo1083.312.07.31.3****
Kanaviillokki1248.21.211.61.3*****
Kangasrousku190.51.52.12.0*****
Kani1638.7021.10*****
Kani grillattu/paistettu26015.9029.30*****
Kantarelli240.53.01.81.9****
Karamellikastike38320.047.03.50
Karjalanpaisti nauta, keskirasvainen sika1196.8014.40*****
Karjalanpaisti nauta, sika, maksa, munuainen, sydän1236.80.215.20*****
Karjalanpiirakka perinteinen, voideltu voilla1574.524.24.62.6**
Karjalanpiirakka perinteinen, voideltu, riisi, ruisvehnäkuori1413.223.64.12.1**
Karjalanpiirakka teollinen, tumma, laktoositon2095.135.94.53.2*
Karjalanpiirakka, vehnäkuori2248.034.06.21.1**
Karpalo220.73.50.43.3*
Karpalokeitto/kiisseli700.116.80.40.7
Karviainen290.45.40.93.4**
Kasslerpaisti / piknikpaisti marinoitu17211.00.517.93.4*****
Kasslerpaisti uunissa24615.70.725.53.4*****
Kastanja1822.236.63.46.8*
Kasvirasvajäätelö1599.216.13.10*
Kasvirasvalevite 28%26328.00.52.00
Kasvirasvalevite 35 becel pro-activ31935.02.00.10
Kasvirasvalevite kevyt benecol 32 % kasvistanolia 8%29732.00.72.00
Kasvirasvalevite, flora 70, laktoositon61970.0000
Kasvirasvalevite, flora 70, normaalisuolainen62570.00.41.00
Kasvirasvalevite, sisältää stanolia/sterolia, rasvaa alle 40% ka34738.01.61.20
Kasvirasvasekoite 15% rasvaa14615.01.71.60
Kasvis-kookosmaitokeitto916.95.71.50.8*
Kasvis-sienipiirakka juustokuorrute28321.915.26.52.0*
Kasvisgratiini kermainen1047.63.45.02.0***
Kasvishampurilainen22514.519.14.31.7*
Kasvishernekeitto640.410.83.92.5****
Kasviskastike suurustamaton, tomaattia, juureksia321.73.20.81.3**
Kasvislaatikko peruna, keittojuurekset, kevytmaito802.310.83.61.3***
Kasvislasagne1145.312.04.31.3***
Kasvisliemi laimennettu60.50.30.21.3**
Kasvisliemikuutio30123.513.59.51.6**
Kasvismakkara, soijapitoinen23916.08.016.03.0****
Kasvisminestronekeitto381.64.41.31.2**
Kasvispaistos kasviksia ja juustoa, muropohja27219.914.48.92.5**
Kasvispihvi/pyörykkä1326.014.84.12.6**
Kasvispihvi/pyörykkä, porkkana, kaali, sipuli, peruna, selleri, palsternakka1537.115.16.52.2***
Kasvispizza sieni, sipuli, paprika, oliivi1727.517.78.21.9***
Kasvispyttipannu sieniä602.67.41.61.8**
Kasvisrisotto741.413.41.71.1*
Kasvissosekeitto herne-porkkana-maissi, kasvirasvakerma491.46.81.91.7***
Kasvissosekeitto maito290.54.81.01.1**
Kasvistuoremehu330.26.80.60*
Kasvisvoileipäkakku1819.916.66.42.3**
Kateenkorvamuhennos16812.14.49.70.1****
Katkarapu711.10.714.40*****
Katkarapu-porkkanakeitto, kasvirasvakerma452.92.12.30.9***
Katkarapukastike kermainen14411.22.97.20.4***
Katkarapukeitto suurustettu543.71.53.50.4****
Katkarapusalaatti kasvispitoinen, kermaviilikastike634.31.64.50.8****
Katkarapusalaatti katkarapu, muna, lehtisalaatti1005.20.512.90.8*****
Kaurahedelmäpuuro740.715.51.11.6*
Kaurahiutale3557.357.014.510.0***
Kaurajuoma maidoton, oat drink501.58.01.21.0*
Kauralastu40819.850.27.32.8*
Kauraleipä kevytmaito, vehnäjauho, kaurahiutale2281.844.18.12.7**
Kauraleipä vesi2221.942.97.53.6**
Kauralese3267.745.618.017.5***
Kauraluumukeitto340.55.91.20.5**
Kauramakaroni1031.118.83.21.8**
Kauramakaroni keitinvedessä öljyä891.415.62.61.5**
Kauramakaroni, sisältää vehnää ja kauraa3543.864.811.06.2**
Kaurapaahtoleipä, vesi, vehnäjauho, kaurahiutale2353.243.37.63.8**
Kaurapuuro maito802.110.94.11.3***
Kaurapuuro vesi450.97.21.81.3***
Kaurapuuro, sisältää kauraleseitä440.96.81.91.5***
Kaurasämpylä kevytmaito, hiivaleipäjauho, kaurahiutale2558.236.48.34.0**
Kaurasämpylä vesi, hiivaleipäjauho, kaurahiutale2477.935.97.74.1**
Kauravelli maito491.55.63.00.3****
Kauravelli vesi90.21.50.40.3***
Kebabliha21813.2024.90*****
Keitetty vehnärouhe keitinvesi suolaton1110.921.24.24.0***
Keitinpiirakka riisiä ja munaa, ruiskuori24417.119.13.73.1*
Keittojuuressekoitus porkkana, lanttu, juuriselleri, purjo280.25.41.12.9***
Keittokinkku1074.5016.42.9*****
Keksi fruktoosilla makeutettu, keskiarvo44115.071.05.00.5
Keksi keskiarvo45015.069.98.12.0*
Keksi sokeriton, makea45517.066.98.14.3*
Kerma , rasvaa 38 %, kuohukerma35638.02.91.90
Kerma 38% rasvaa, vispikerma, vähälaktoosinen, iskukuumennettu36338.02.71.90
Kermajuusto rasvaa 30g, turunmaa/oltermanni/korsholm/masurkka37432.0022.30****
Kermajäätelö19212.017.33.90*
Kermajäätelö >12% rasvaa, keskiarvo20914.216.73.90*
Kermakastike salaatinkastike34334.67.12.00.1
Kermalikööri 15-17 til% alkoholia29914.820.900
Kermaperuna20115.811.72.90.8*
Kermaperuna kahvikerma1205.314.13.21.0**
Kermaperuna kasvirasvakerma1084.513.42.91.0**
Kermatäytekakku27813.834.34.00.6*
Kermavaahto sokeroitu, kotitekoinen35935.69.01.80
Kermavaahto vähälaktoosinen, sokeroitu36535.68.81.80
Kermavanukas rasvainen munaton1829.321.43.10.3*
Kermaviili 10-12% rasvaa13212.03.22.60*
Kermaviili vähälaktoosinen, 10-12% rasvaa13612.04.02.60*
Kermaviilikastike15111.210.02.40*
Kermaviilikastike sinappinen12911.04.52.80.3*
Kerroshampurilainen25015.413.414.60.7****
Kesäkeitto360.85.51.50.7***
Kesäkeitto uudesta perunasta410.57.01.91.2***
Kesäkurpitsa täytetty, jauheliha, paprika, tomaatti835.83.34.21.1***
Kesäkurpitsa täytetty, kasvikset, riisi926.33.84.81.9***
Kesäkurpitsa täytetty, soija, riisi793.78.03.11.3***
Kesäkurpitsa zucchini170.42.50.60.7**
Kevytkerma 10% rasvaa, vähälaktoosinen13210.04.53.10*
Kevytlevite 14 % rasvaa18114.04.010.00***
Kevytmaito 1,5% rasvaa461.54.83.00****
Kevytmaito 1,5% rasvaa, vähälaktoosinen451.54.83.00****
Kevytviili 2 % rasvaa492.53.62.90****
Kevytviili vähälaktoosinen582.33.32.90***
Kevätkääryle jauhelihatäyte1599.711.46.70.6***
Kevätkääryle kasvistäyte1085.911.42.31.1*
Kieli naudan20215.00.416.70****
Kieli naudan, keitetty28921.40.623.90****
Kiinankaali180.32.31.60.9****
Kiinankaali-ananassalaatti310.28.01.11.0**
Kiinankaali-herne-maissi-paprikasalaatti430.67.02.31.8***
Kiinankaali-kurkku-tomaattisalaatti160.22.50.81.0***
Kiinankaali-kurkku-tomaattisalaatti kotitekoinen ranskalainen kastike584.63.40.70.9
Kiinankaali-kurkku-tomaattisalaatti ranskalainen kastike584.43.70.80.9
Kiinankaali-sipulisalaatti210.33.11.51.2****
Kiivi kuorittu420.67.102.7
Kiivi, keskiarvo, punnittu kuorineen380.66.502.5
Kikherne suolattomassa vedessä, kahviherne1232.017.68.45.0****
Kikherne-perunapata892.313.03.52.4***
Kikhernepyörykkä, falafel, uppopaistettu1234.214.46.53.9***
Kinkku-ananaspizza1978.319.911.41.2****
Kinkku-perunalaatikko, kasvirasvakerma1368.510.24.40.8**
Kinkku-perunalaatikko, ruoanvalmistuskerma1146.58.64.50.6***
Kinkku-sienipizza2179.519.912.71.3****
Kinkkukastike17413.33.710.00.8****
Kinkkuleikkele vähärasvainen1423.10.328.00.8*****
Kinkkumakkara19114.22.513.50.1****
Kinkkumunakas16912.50.214.20.1****
Kinkkupiirakka muropohja38027.920.711.71.3**
Kinkkurisotto jambalaya (kinkku, katkarapu, meetvursti)1315.214.16.71.3***
Kinkkusalaatti kasvispitoinen541.64.75.00.8****
Kinuskikastike43622.956.60.90
Kinuskitäytekakku24710.434.83.30.4
Kirjolohi kokonainen25923.42.710.20.2***
Kirjolohi kokonainen, keskiarvo19618.308.40***
Kirjolohi meri, filee16511.0016.80*****
Kirjolohi paistettu29026.04.710.00.3**
Kirjolohi tuoresuolattu1629.01.019.20*****
Kirjolohifilee16511.0016.80*****
Kirjolohifilee kasvirasvakerma20713.92.218.40.1****
Kirjolohifilee kermainen21514.42.518.50.1****
Kirjolohifilee kylmäsavustettu17411.6017.60*****
Kirjolohifilee tuoresuolattu16410.32.015.80*****
Kirjolohifilee uunissa paistettu23415.54.319.60.3****
Kirjolohikeitto maito926.05.93.50.3***
Kirjolohikiusaus fileestä1367.610.65.10.8***
Kirjolohivoileipäkakku20411.016.39.92.4***
Kirnupiimä 0,3% rasvaa290.52.03.40*****
Kirsikka kivetön520.111.80.91.5*
Kirsikka, tavallinen, punnittu kivineen480.110.70.81.4*
Kivennäisvesi mineraalivesi00000
Kivennäisvesi vähänatriuminen00000
Kokkelipiimä 1,5% rasvaa631.73.67.50*****
Kolajuoma ka45010.97.50*****
Kolajuoma light4500.10.10
Konjakki/rommi/viski/gini 40 til% alkoholia23100.500
Kookoshiutale65164.56.48.116.3
Kookosmaito20821.32.82.00
Kookospikkuleipä49827.652.08.56.4*
Kookosrasva 100 %88799.900.80
Korppujauho3915.074.910.55.3**
Korvapuusti leipomo, veteen31212.443.66.21.9*
Korvapuusti runsasrasvainen, kevytmaito32212.744.66.91.9*
Korvasieni230.52.71.81.9****
Korvasieni keitetty300.73.52.42.5****
Korvasienikeitto kermainen12210.04.41.80.6*
Kotijuusto rasvaa 9-14g, maalaisjuusto1799.04.320.20*****
Kova pienikoloinen juusto, rasvaa 24-27g edam, rasvaa 40 % kuivapainosta34125.7026.50****
Kreemitäytekakku34120.335.84.00.6
Kreikkalainen salaatti ei kastiketta544.01.92.51.3***
Kreikkalainen salaatti fetajuustosalaatti, öljykastike817.01.92.41.3**
Kruskapuuro rouhepuuro720.514.71.72.6*
Ksylitolipurukumi1800002.4
Kuha720.7016.20*****
Kuivakakku, mausteinen, kermainen37317.049.35.51.0*
Kukkakaali200.32.21.82.3****
Kukkakaali keitinvedessä suolaa190.32.21.82.3*****
Kukkakaali keitinvesi suolaton200.32.21.82.3****
Kukkakaali kuorrutettu, kevytmaito925.94.94.81.4***
Kukkakaalimuhennos753.57.53.01.5***
Kukkakaalisosekeitto kerma523.92.41.51.1**
Kuorrutuskastike maitoa ja juustoa, esim. kasviksille21414.89.710.60.3***
Kurkku100.11.40.60.7****
Kurkkukeitto, kylmä372.81.51.30.3**
Kurkkupastilli ksylitolilla makeutettu2330.88.01.10
Kurkkupastilli ksylitolilla makeutettu, c-vitaminoitu2330.88.01.10
Kurkkusalaatti kurkkupikkelssi, kurkkurelissi1250.129.90.51.0
Kurpitsa120.12.00.72.0****
Kurpitsamuhennos703.47.42.41.3**
Kurpitsasalaatti pikkelssi740.217.00.71.7
Kuskus3361.170.010.23.5**
Kuskus keitetty1823.931.74.61.6**
Kutunjuusto rasvaa 20-25g, kova juusto32029.03.612.00***
Kutunmaito vuohenmaito663.94.53.20***
Kyssäkaali kaalirapi240.24.21.31.9***
Kyssäkaalimuhennos773.58.62.71.3**
Kääretorttu gluteeniton2484.445.45.91.0*
Kääretorttu vaalea2603.351.25.41.0*
Kääretortun/täytekakun pohja sokeriton22310.716.515.10.8****
Kääretortun/täytekakun pohja tumma, makea44323.849.37.82.9*
Köyhät ritarit kevytmaito, ei kermaa, ei hilloa24313.923.46.01.0**
Lahna1064.0017.30*****
Lahna savustettu1144.9017.30*****
Lakritsi3775.277.04.41.4
Lammas-kaalipata1248.62.68.90.9****
Lammaspaisti26917.9027.20*****
Lampaankyljys leivitetty33424.911.016.90.8***
Lampaanliha rasvainen23419.0016.30****
Lampaanliha vähärasvainen18312.0019.00*****
Lampaanliha vähärasvainen, keitetty26217.1027.20*****
Lampaanliharulla täytetty, purjo, persilja18712.61.317.10.3****
Lampaanpaisti18812.5019.10*****
Lampaanpihvi25518.4022.70****
Lanttu250.34.61.01.8***
Lanttu haudutettu816.44.81.11.9
Lanttu keitinvedessä suolaa250.34.51.01.8***
Lanttu-ananassalaatti raaste330.28.20.81.6*
Lanttu-appelsiini-rusinasalaatti raaste520.310.61.02.5*
Lanttu-rusinasalaatti raaste500.310.11.22.6*
Lanttukukko ruiskuori1645.123.35.96.1**
Lanttulaatikko kevytmaito864.98.32.11.7*
Lanttupiirakka lanttusurvos, ruiskuori1160.822.93.85.0**
Lanttusurvos421.75.61.31.9**
Lasagne naudanliha1748.514.69.61.0***
Lasagne naudanpaisti1445.813.49.20.9****
Lasagne sika-nauta1607.913.48.60.9***
Laskiaispulla hillo + mantelimassa32410.449.37.72.0*
Lauantaimakkara21116.08.09.30.2***
Lehtikaali250.63.43.42.0*****
Lehtisalaatti ruukkusalaatti, lollo rosso120.21.21.11.0****
Lehtisalaatti-kurkku-tomaattisalaatti150.22.30.71.0***
Lehtisalaatti-kurkku-tomaattisalaatti kotitekoinen ranskalainen kastike574.63.20.60.9
Lehtisalaatti-kurkku-tomaattisalaatti ranskalainen kastike665.33.80.60.9
Lehtiselleri110.21.11.11.0*****
Leipäjuusto vähälaktoosinen30921.03.027.40****
Leipäjuusto/juustoleipä, rasvaa 17-23g30721.02.527.40****
Leipäpuuro640.214.31.01.1*
Leivinjauhe175037.85.20.5**
Leivontamargariini 80% juokseva ka70980.000.40
Lenkkimakkara grillattu25519.211.29.90.2***
Lenkkimakkara ka22917.310.18.90.1***
Lenkkimakkara keitetty22917.310.18.90.1***
Lenkkimakkara vähäsuolainen21417.310.18.90.1***
Liha-kasviskastike kiinalainen hapanimelä16310.73.612.60.5****
Liha-kasvispata perunaa1226.46.29.50.7****
Liha-makaronilaatikko naudanliha1135.48.87.30.5****
Liha-makaronilaatikko naudanliha, lihaliemi1206.57.38.20.4****
Liha-makaronilaatikko naudanpaisti902.58.87.80.5****
Liha-makaronilaatikko naudanpaisti, lihaliemi943.27.38.80.4*****
Liha-makaronilaatikko sika-nauta1125.48.87.00.5****
Liha-makaronilaatikko sika-nauta, lihaliemi1256.87.18.90.4****
Liha-makaronilaatikko teollinen932.88.87.90.5****
Liha-makaronilaatikko tumma makaroni, naudanpaisti942.79.18.00.8****
Liha-makaronilaatikko tumma makaroni, sika-nauta1165.69.17.20.8****
Liha-makaronilaatikko vähärasvainen naudanliha, munaton1064.47.78.70.4****
Liha-riisipasteija33621.827.18.11.2*
Liha-sienimureke18511.88.111.51.1****
Lihahyytelö955.0012.41.1*****
Lihahyytelö kotitekoinen904.3012.90*****
Lihakeitto naudanlapa511.53.75.40.5*****
Lihakeitto naudanpaisti320.34.32.80.6****
Lihakeitto sianliha714.03.74.90.5****
Lihakukko27715.421.712.85.4***
Lihakääryle vähärasvainen, saunapalvikinkkua1465.221.724.65.4*****
Lihaliemi laimennettu340.63.04.05.4*****
Lihaliemijauhe/tiiviste1323.015.011.01.0****
Lihaliemijauhe/tiiviste vähäsuolainen2097.06.330.01.0*****
Lihamureke naudanpaisti, kerma1727.07.019.60.6*****
Lihamureke naudanpaisti, vesi1414.26.419.30.6*****
Lihamureke sekavihannestäyte, sika-nauta, kerma22015.36.514.01.0****
Lihamurekekääryle luumutäyte, sika-nauta24213.615.114.61.8****
Lihapata naudanpaisti, lihaliemi, porkkana1166.32.212.60.4*****
Lihapiirakka soijapitoinen33721.725.89.81.8**
Lihapulla naudanliha, uunissa paistettu24315.96.618.40.6****
Lihapulla naudanpaisti, paistettu1818.16.920.00.5*****
Lihapulla sika-nauta, paistettu26419.46.316.40.6****
Lihapulla sika-nauta, uunissa paistettu23815.96.617.20.6****
Lihapulla/pihvi naudanpaisti, uunissa1726.47.120.90.6*****
Lihapyörykkä naudanpaisti, uunissa paistettu1474.16.620.60.6*****
Lihapyörykkä teollinen29615.115.024.81.1****
Lihastroganoff1115.52.912.20.4*****
Lihavoileipäkakku sekahiivaleipä31120.919.311.82.9***
Liivate3490.1085.60*****
Likööri 20-30 til% alkoholia286032.800
Limonadi3709.100
Limonadi osittain keinotekoisesti makeutettu1303.00.20*
Limonadi sokeriton, light00000
Lindströminpihvi17111.87.29.01.0***
Lindströminpihvi naudanpaisti1335.49.211.71.2****
Linssi vihreä/ruskea2931.045.724.48.9****
Linssikeitto661.78.54.01.8****
Lipeäkala850.8019.20*****
Lohi kokonainen19513.5018.70*****
Lohi tuoresuolattu1809.2024.20*****
Lohi öljyssä28122.8019.60****
Lohifilee19513.5018.70*****
Lohikeitto maito924.85.96.10.3****
Lohilasagne1296.710.16.81.0***
Lohkoperuna1576.521.92.31.2*
Luomukevytmaito 1,5% rasvaa, ei lisätty d-vitamiinia461.54.83.00****
Luonnonjogurtti asidofilus, vähälaktoosinen, rasva 2,5 %492.04.83.00****
Luonnonriisi riisi-villiriisiseos, keitinvedessä suolaa1280.328.52.43.0*
Luumu kivetön440.38.40.81.7*
Luumu kivetön, kuivattu2610.955.74.28.6*
Luumu, tumma, punnittu kivineen400.37.70.81.6*
Luumu, tumma, punnittu kivineen, kuivattu2160.746.23.57.1*
Luumu-riisikeitto760.117.50.61.0
Luumukaurapuuro770.914.72.01.9**
Luumukeitto/kiisseli920.220.31.22.4
Luumukermahyytelö24015.722.42.01.5
Luumukohokas1400.729.43.01.7*
Luumuriisijälkiruoka1837.825.72.02.0
Luumuvanukas1494.122.84.71.2**
Lämminsavukylki rasvainen44941.3020.70***
Maa-artisokka400.28.21.34.0**
Maa-artisokkakeitto kerma573.64.81.11.7*
Maapähkinä53543.012.525.615.8***
Made680.5015.70*****
Mademuhennos944.11.612.30.2*****
Maissi3616.761.512.79.2**
Maissi jyvät1372.425.62.83.7*
Maissi, grillattu1134.316.61.82.4*
Maissihiutale corn flakes3640.880.17.72.7*
Maissijauho karkea3011.263.67.99.2**
Maissikiisseli872.411.84.30.5***
Maissilastu tacokuori47622.660.47.66.9*
Maissinjyvät keitetyt1302.324.32.73.5*
Maissintähkä, kokonainen821.415.41.72.2*
Maissintähkä, kokonainen, suolattomassa vedessä781.414.61.62.1*
Maissitärkkelys3560.686.00.40
Maissivanukas kevytmaito1778.318.46.90.9***
Maissiöljy88399.9000
Maito kalsium, rasvaton3705.13.80*****
Maitojauhe rasvaton3561.052.932.40****
Maitojäätelö1497.017.94.20**
Maitokastike jauhosuurus681.78.83.80.2***
Maitokastike kevytmaito, rasva-jauhosuurus1217.79.23.70.2**
Maitokastike kevytmaito, voi, rasva-jauhosuurus975.28.73.80.2***
Maitokastike kevytmaito, öljy, rasva-jauhosuurus965.08.83.80.2***
Maitokiisseli kevytmaito, kananmuna922.313.63.80***
Maitokiisseli sokeriton692.28.43.70***
Maitoperuna kevytmaito1198.58.81.90.5*
Maitosuklaa53633.050.010.10.5*
Maitosuklaavanukas keskiarvo1414.021.44.60.6**
Majoneesi 27-33% rasvaa29630.06.01.50.6
Majoneesi kotitekoinen73781.80.23.00.6
Majoneesi runsasrasvainen, hampurilaiskastike54560.02.11.50
Majoneesi vähärasvainen 15 % rasvaa16615.55.41.50
Majoneesisalaatti keskiarvo, kastikkeellinen15513.17.81.61.1
Makaroni keitinvedessä suolaa930.319.33.01.0**
Makaroni keitinvedessä öljyä970.819.33.01.0**
Makaroni tumma3103.059.410.45.9**
Makaroni tumma, nauhamakaroni, keitinvedessä suolaa1051.020.23.52.0**
Makaroni tumma, nauhamakaroni, suolaton keitinvesi1071.020.53.62.0**
Makaroni, pasta3211.166.410.23.4**
Makaronilaatikko kevytmaito, ei lihaa1022.813.94.90.6***
Makaronilaatikko lihaton/lihainen keskiarvo, sika-nauta1053.612.35.50.6***
Makaronipuuro maito821.313.53.80.5***
Makaronivelli maito561.37.63.10.2***
Makeinen karamelli353087.000
Makeinen sokeriton12900034.0
Makeutusaine aspartaami, jauhe406097.03.00
Makeutusaine sakariini00000
Makkara-kasvisrisotto perusrisotto sisältää lenkkimakkaraa1336.015.34.41.0**
Makkara-perunasoselaatikko lenkkimakkara1245.214.84.10.8**
Makkarakastike lenkkimakkara1339.57.44.50.3**
Makkarakeitto633.26.12.30.5**
Makkarakeitto kevytnakista582.45.43.40.5****
Makkaramunakas lenkkimakkara20516.23.611.70.5****
Makkarapata lihaliemi, lenkkimakkara, peruna, sekavihannekset1105.610.14.71.0***
Makkarasalaatti meetvursti, makaroni, kasvikset14610.43.99.30.5****
Makrilli savustettu tai veteen säilötty20215.50.515.60****
Maksa1895.95.727.90*****
Maksa broilerin1264.03.418.90*****
Maksa keskiarvo1324.14.019.50*****
Maksa naudan1323.75.818.40*****
Maksa poron1193.3022.00*****
Maksa-porkkana-stroganoff1188.04.96.60.9***
Maksakastike1257.24.610.10.3****
Maksalaatikko keskiarvo1414.518.76.00.6***
Maksalaatikko kotitekoinen ka1102.815.15.90.6***
Maksalaatikko ohraryynit, rasvaton maito1184.214.15.71.3***
Maksalaatikko teollinen1414.518.76.00.6***
Maksamakkara22319.02.211.30***
Maksapaisti2068.25.627.40*****
Maksapasteija28424.16.111.30***
Maksapasteija/patee19011.96.513.40.2****
Maksapata maksa, peruna914.35.17.70.3****
Maksapihvi leivitetty1877.97.621.20.2*****
Mallasleipä saaristolaisleipä, rukiinen2060.944.04.76.5*
Mandariini kuorittu420.38.30.51.9
Mandariini, keskiarvo, punnittu kuorineen330.26.60.41.5
Mangoldi150.31.51.41.4*****
Manna-aprikoosipuuro vatkattu880.119.81.41.8*
Mannamarjapuuro vatkattu, puolukka650.214.31.21.0*
Mannamarjapuuro vatkattu, sokeriton, puolukka320.26.51.00.6**
Mannapuuro maito711.310.93.50.4***
Mannapuuro tumma, maito691.410.53.50.6***
Mannapuuro tumma, vesi360.27.11.20.7**
Mannasuklaapuuro751.711.23.50.7***
Mannasuurimo3101.163.610.23.5**
Mannasuurimo tumma2991.859.410.25.5**
Mannavanukas1032.714.74.50.7***
Mannavelli maito581.38.03.20.2***
Mannavelli tumma, maito571.47.83.20.3***
Mansikka430.28.40.51.9
Mansikkahillo2240.253.90.60.9
Mansikkasurvos tuore, sokeroitu770.217.20.41.6
Manteli60254.06.624.17.2***
Marenki27454.062.35.10*
Margariini 38% keiju34338.00.90.60
Margariini 40 % keskiarvo36140.00.31.00
Margariini 60 benecol53160.0000
Margariini 60% becel laktoositon53160.0000
Margariini 60% vähälaktoosinen53360.00.50.40
Margariini 80 % laktoositon70980.000.30
Margariini 80% keskiarvo71080.00.20.30
Margariini keiju 80% vähäsuolainen, laktoositon71080.000.30
Margariini paistamiseen, eläin- ja kasvirasvaa71480.00.400
Margariini, rasvalevite 70-80% ka66675.00.30.80
Marja keskiarvo400.57.20.73.5*
Marja-/hedelmäjogurtti rasvaa 2 %962.115.12.90**
Marja-/hedelmäjogurtti rasvaa n. 3 %1022.915.13.50.1**
Marja-/hedelmäjogurtti rasvaton, fruktoosi/aspartaami, keskiarvo470.16.74.30.8****
Marja-/hedelmäjogurtti rasvaton, keskiarvo710.114.22.80.2***
Marja-/hedelmäjogurtti runsasrasvainen 7 %1347.014.02.80*
Marja-/hedelmäjogurtti sisältää kuitua, rasvaa 2 %1102.018.03.51.0**
Marja/hedelmärahka, rasvaa 0,2 g860.213.07.00.3****
Marjahillo keskiarvo1960.147.00.61.3
Marjahyytelö marjat, hyytelösokeri670.315.20.52.3
Marjahyytelö mehu, sokeri, liivate810.116.82.80**
Marjajogurttijuoma733.07.92.71.0**
Marjajuoma nektari, marjapitoisuus 50 %1240.128.80.61.8
Marjakeitto / -kiisseli510.112.00.20.9
Marjakeitto/-kiisseli vitaminoitu750.118.30.10.9
Marjakeitto/kiisseli fruktoosilla makeutettu270.15.90.21.0
Marjakeitto/kiisseli sokeriton270.15.90.20.9
Marjakermaviilipiirakka muropohja21611.623.43.82.0*
Marjamaito671.211.42.20.9**
Marjapaistos marjat, vehnäjauhot, sokeri2399.834.52.52.7
Marjapiirakka fruktoosilla makeutettu, pehmeä23410.629.35.01.7*
Marjapiirakka muro/pullapohja, keskiarvo25011.531.84.32.3*
Marjapiirakka muropohja, sokeriton28519.822.34.22.8*
Marjapiirakka murotaikinapohja22911.527.43.42.7*
Marjapiirakka pehmeä, peruspiirakka sekamarjoista24511.131.34.31.5*
Marjapiirakka pullapohja, kevytmaito2093.937.64.92.8*
Marjapiirakka pullapohja, kevytmaito, sokeriton1807.323.54.52.9**
Marjapiirakka täytetty, pohja + kansi37717.550.83.71.4
Marjapiirakka, kasvirasvakastike, pohja öljyyn27512.733.26.51.3*
Marjapirtelö maito, marjat, jäätelö562.26.12.70.5***
Marjarahka, kermainen17610.216.83.91.0*
Marjasorbetti marjat, valkuainen, sokeri470.29.11.71.4**
Marjasose keskiarvo, teollinen lastenruoka690.216.10.41.3
Marjatalkkuna1121.022.32.44.8*
Marjatäysmehu raakamehu, makeuttamaton340.46.10.63.0*
Marjavaahto marjat, kerma, muna14711.19.52.22.1*
Marmeladi marjoista1950.146.60.70.9
Marmeladimakeinen3060.175.00.11.8
Marsipaani mantelimassa45323.447.612.91.8**
Mauste/suolasilakka keskiarvo1014.6014.80*****
Mauste/suolasilli keskiarvo29011.018.011.90***
Maustekakku39420.746.15.81.1*
Maustekurkku sokerisuolattu160.13.00.71.8***
Meetvursti kestomakkara38534.0020.70***
Meetvursti vähärasvainen, ka27323.9015.10***
Mehujuoma keinotekoisesti makeutettu1002.00.20*
Mehujää ka82020.00.20
Mehujää-jäätelöpuikko ka933.212.53.30**
Meloni, verkko/cantaluponmeloni, punnittu kuorineen103.22.00.30.4**
Meloni, verkkomeloni/cantaluponmeloni kuorittu200.14.10.60.9**
Merilevä spirulina80.201.50*****
Metsälintu1224.5020.30*****
Metsälintu grillattu/paistettu24415.3026.90*****
Mieto viini 4-5 til% alkoholia6508.026.90*****
Mineraalisuola keskiarvo65000.30
Minestronekeitto470.85.44.31.0****
Mokka/suklaapirtelö632.86.03.30.4***
Mokkakakku kuorrutettu42620.853.36.22.8*
Moussaka munakoisovuoka965.27.74.41.3***
Mozzarella juusto26120.3018.60****
Mozzarella-salaatti kotijuustolla1098.23.64.91.0***
Muffinssi gluteeniton45330.139.16.82.9*
Muikku järvi1083.4019.10*****
Muikku järvi, savustettu753.1011.80*****
Muikku järvi, suolattu1214.0021.00*****
Muna-kinkkuvuoka1015.83.28.80****
Munakas ranskalainen, täytteetön18715.60.311.70****
Munakasrulla kinkkutäyte21917.97.57.20.9**
Munakasrulla lohitäyte27823.08.59.40.4**
Munakastike kevytmaito, rasva-jauhosuurus1258.17.75.20.2***
Munakoiso200.23.11.32.5****
Munakoiso täytetty, sieni, paprika, tomaatti381.34.12.32.6****
Munakoiso, paistettu18419.12.51.02.0
Munakoisonyytti juusto- ja tomaattitäyte825.23.84.91.8****
Munakokkeli kevytmaito17514.02.410.30****
Munamakaroni nuudeli3403.366.410.23.3**
Munariisipasteija voitaikina47434.136.16.31.6
Munatoti852.74.54.10***
Munavelli maito712.38.33.90***
Munavoi33533.90.38.50**
Munkki kevytmaito, kotitekoinen2989.845.36.71.9*
Munkki paistettu rypsiöljyssä31812.844.06.41.9*
Munuainen1266.70.915.60*****
Munuainen keitetty1819.61.322.30*****
Munuainen paistettu21513.26.218.20.3****
Munuaiskastike munuaiset, sipuli, kerma, suurustettu905.73.06.50.3****
Murokakku47526.854.14.20.8
Muropikkuleipä ei munaa59134.263.67.22.3
Muropikkuleipä sisältää kananmunaa60942.949.96.51.6
Mustaherukka480.47.81.15.8*
Mustaherukka-puolukkamehujuoma730.317.31.10*
Mustaherukkahöyrymehu laimennettu, sokeroitu2408.40.20
Mustaherukkahöyrymehu laimentamaton174042.00.80
Mustaherukkakeitto / -kiisseli52012.00.21.3
Mustajuuri510.410.51.37.3**
Mustajuurimuhennos995.012.01.57.7*
Mustapippuri2293.338.310.926.5***
Mustekala841.3017.90*****
Mustikka metsä-330.66.40.53.3*
Mustikkakeitto / -kiisseli500.111.80.10.8
Mustikkasurvos tuore, sokeroitu710.515.80.43.0
Mysli hedelmäinen3002.760.07.68.0**
Mysli keskiarvo3747.665.210.27.9**
Mysli makeuttamaton3584.768.59.37.0**
Mysli runsasrasvainen, keskiarvo, start/muromysli47026.748.78.95.7*
Mämmi1240.626.03.05.2*
Mäti ka.1327.5019.80*****
Mäti keskiarvo1387.91.520.80*****
Mätikastike, ranskankerma14210.91.611.00.1****
Mätikaviaari sampikalojen tumma mäti1325.4020.80*****
Mätitahna35830.012.510.30**
Naan leipä2566.641.66.92.2**
Nahkiainen30526.4017.50****
Nakki24720.55.210.90***
Nakki grillattu27422.85.812.10***
Nakki keitetty24720.55.210.90***
Nakki paistettu30827.15.511.40**
Nakki vähärasvainen, ka20013.06.015.00****
Nakki vähäsuolainen24720.55.210.90***
Nakkikastike1197.65.67.30.2****
Nakkisekavihannesvuoka1278.94.17.50.7****
Nakkistroganoff15412.55.05.30.3**
Naudan/vasikankyljys leivitetty24214.25.822.80.4*****
Naudanfilee1234.1021.20*****
Naudanfilee grillattu28418.90.328.40.2*****
Naudankylki19613.0020.00*****
Naudanlapa / etuselkä1366.0020.50*****
Naudanliha keitetty, suolaton1735.7030.30*****
Naudanliha keskiarvo1538.4019.30*****
Naudanliha keskirasvainen21812.0027.60*****
Naudanliha-kasvissose keskiarvo, teollinen lastenruoka812.910.03.30.8***
Naudanliha-pastakeitto papuja, paprikaa, purjoa, porkkanaa601.66.15.00.9****
Naudanlihakastike keskirasvainen nauta1086.12.910.40.3*****
Naudanlihaleike leivitetty22510.511.021.70.8*****
Naudanlihaleike leivitetty, paistettu voissa2209.911.021.70.8*****
Naudanlihaleike leivitetty, paistettu öljyssä23211.211.021.70.8*****
Naudanlihaperunalaatikko952.38.79.50.5*****
Naudanlihapihvi1593.7030.90*****
Naudanlihapihvi vähärasvainen2009.1029.40*****
Naudanlihapihvi vähärasvainen, paistettu voissa1788.6025.00*****
Naudanlihasäilyke26421.0019.30****
Naudanlihaviilokki lapa873.32.811.50.2*****
Naudanpaisti1112.6021.70*****
Naudanpaisti uunissa paistettu1593.7030.90*****
Naudanpaisti-kasviswokki833.93.18.71.1*****
Naudanpotka1426.3021.40*****
Naudanrinta1538.2019.90*****
Naudanruho keskirasvainen, 13 % rasvaa19513.0019.70*****
Nauris240.34.21.01.9***
Nauta-sikasäilyke32029.0015.61.9***
Neljänviljanhiutale3003.558.010.111.5**
Neljänviljanpuuro maito561.18.72.61.5***
Neljänviljanpuuro vesi370.47.11.21.7**
Neljänviljanvelli maito581.47.83.20.9***
Nokkonen170.71.35.94.1*****
Nokkoskeitto623.05.53.70.7****
Nokkosmuhennos kevytmaito1056.29.04.41.3***
Nokkosohukainen kevytmaito21412.419.96.91.8**
Nuppuvihannes kukkakaali, porkkana, parsakaali250.33.41.92.4****
Nuudeli, keitetty ilman suolaa1301.325.33.91.3**
Nuudelikeitto401.55.11.30.7**
Ohrahiutale3132.064.48.39.1**
Ohrahiutalepuuro maito761.412.03.41.2***
Ohrahiutalepuuro vesi400.38.21.11.2**
Ohrajauho3132.064.48.37.6**
Ohrajauhopuuro vesi450.39.31.21.1**
Ohrajauhovelli maito481.45.92.80.2****
Ohraleipä kevytmaito, hiivaleipä-, ohrajauho, kaurahiutale2482.645.99.54.8***
Ohraleipä vesi, hiivaleipä-, ohrajauho, kaurahiutale2292.043.88.24.8**
Ohramarjapuuro730.416.11.21.5*
Ohraperunarieska vehnäinen1950.840.35.82.9**
Ohraperunarieska vesi, ohrajauho1740.836.44.33.4**
Ohrasuurimo3082.063.28.37.6**
Ohrasuurimo keitinvedessä suolaa760.515.52.01.9**
Ohrasuurimopuuro maito821.612.93.71.1***
Ohrasuurimorieska piimä, ohrasuurimo, hiivaleipäjauho1201.619.55.71.8***
Ohrasuurimovelli maito611.58.23.30.4***
Ohratärkkelys3240.379.00.31.4
Ohukainen jauhelihatäyte, kevytmaito, sika-nauta18610.812.99.10.6***
Ohukainen kanamuhennostäyte, kevytmaito1699.712.08.20.5***
Ohukainen kasvistäyte, kevytmaito1556.717.66.01.3***
Ohukainen kevytmaito1818.119.87.00.8***
Ohukainen ternimaito26220.614.15.70.3*
Ohukainen veteen21410.224.66.01.2**
Oliivi keskiarvo punnittu kivineen, öljysäilötty, vihreä/musta888.81.41.13.5
Oliivi keskiarvo, kivetön, öljysäilötty, vihreä/musta11011.01.81.44.4
Oliiviöljy884100.0000
Olut a-olut, >4,5 til% alkoholia4703.40.50
Olut keskiolut, 2,8-4,5 til% alkoholia4204.10.40
Olut vahva 6,5 til% alkoholia6504.60.40
Omena kuivattu2371.951.50.911.6
Omena, keskiarvo, punnittu kuorineen291.96.60.11.5
Omena, kotimainen, keskiarvo, kuorineen321.97.10.22.0
Omena, kotimainen, kuorittu370.18.30.21.8
Omena, ulkomainen, keskiarvo, kuorineen350.18.20.21.5
Omena, ulkomainen, kuorittu410.19.40.21.8
Omenakaurahiutalepaistos1477.218.51.82.3
Omenakeitto / -kiisseli tuoreet omenat307.27.21.80.7****
Omenakeitto/kiisseli kuivatut omenat560.212.90.11.4
Omenapannukakku1012.814.44.01.2***
Omenapiirakka muropohja1919.025.02.51.5
Omenapiirakka piimätaikinapohja2759.143.73.91.4*
Omenapiirakka pullapohja, kevytmaito2234.340.15.32.0*
Omenarahkapiirakka muropohja1839.619.84.11.2*
Omenariisipuuro1120.226.60.60.9
Omenasose makeuttamaton710.117.00.31.5
Omenatäysmehu45010.70.20
Oregano, kuivattu22410.321.611.042.8***
Osteri punnittu kuorineen80.201.50*****
Osterikeitto, kuohukerma20619.22.23.00.2*
Osterivinokas80.32.62.02.4*****
Paahtoleipä vesi, vehnäjauho2383.943.46.72.4**
Paella broileria, äyriäisiä1092.412.49.10.7****
Paistettu ahven1627.84.818.10.3*****
Paistettu grillimakkara30728.03.211.50.3***
Paistettu hauki leivitetty1818.28.418.30.6*****
Paistettu kaali796.33.61.32.2*
Paistettu kala keskiarvo, leivitetty20512.16.517.60.5****
Paistettu kampela1377.76.516.90*****
Paistettu kananmuna22618.60.414.70****
Paistettu kananmunan keltuainen39336.00.218.30***
Paistettu kananmunan valkuainen1086.70.511.60*****
Paistettu lenkkimakkara28222.710.79.50.1**
Paistettu lohi leivitetty28119.38.418.70.6****
Paistettu makaroni1556.920.03.11.0*
Paistettu muikku18310.92.119.30.5*****
Paistettu pakastekala leivitetty1757.88.417.70.6*****
Paistettu pekoni51550.7016.40**
Paistettu riista keskiarvo21810.0032.00*****
Paistettu ryynimakkara33221.325.89.52.6**
Paistettu siankylki49345.4022.70***
Paistettu sianpaisti kassler, tirripaisti, sianlapa30121.7026.90****
Paistettu siika1899.48.517.60.6****
Paistettu silakka18812.43.515.60.9****
Paistettu sipuli998.34.91.31.7
Paistettu teemakkara32327.79.59.90.2**
Paistinkastike vehnäjauho-kermasuurus913.67.86.40.2****
Paistinrasva laardi85896.501.20
Paistoöljy palmu-, palmuydin- ja rypsiöljyseos884100.0000
Palapaisti1155.72.413.10.2*****
Palapaisti ei kermaa953.92.112.90.2*****
Palmuydinöljy884100.0000
Palmuöljy884100.0000
Palsternakka350.46.21.34.5***
Palsternakkamuhennos602.76.91.73.0**
Pannukahvijuoma600.200.30
Pannukakku kevytmaito1474.220.76.40.8***
Pannukakku ternimaito1304.715.56.30.6***
Pannukakku veteen962.114.74.40.7***
Pappilan hätävara kermaa, hilloa, pikkuleipää31122.724.72.40.9
Paprika keltainen260.25.10.92.0**
Paprika keskiarvo250.44.30.91.9**
Paprika punainen260.44.60.92.0**
Paprika täytetty riisi, jauheliha, sipuli1064.711.34.51.4***
Paprika vihreä170.32.50.91.9***
Paprikajauhe25013.018.314.837.4****
Papu ruskea/valkoinen2641.539.522.221.6****
Papu valkoinen, keitetty940.314.08.47.0****
Papukasviskastike702.18.93.73.0***
Papukeitto442.63.31.81.5***
Papumuhennos kuivatut pavut1844.025.311.410.9****
Papumuhennos tuoreet pavut642.47.72.72.1***
Papumureke/pyörykkä1170.422.65.35.6***
Papupata1303.315.69.28.5****
Parsa120.21.21.31.5*****
Parsa puhdistettu260.62.02.93.5*****
Parsa voisulaa402.22.02.93.4****
Parsakaali brokkoli300.32.04.62.5*****
Parsakaali keitinvedessä suolaa300.31.94.62.5*****
Parsakaali keitinvesi suolaton300.32.04.62.5*****
Parsakaalimuhennos813.57.44.61.6****
Parsakeitto705.82.61.50.4*
Pasha37428.623.85.40.8*
Pasta-mäti-katkarapusalaatti17712.96.09.80.9***
Pasta-vihanneskeitto, maidoton480.49.21.81.1***
Patakukko23314.87.817.31.9****
Patonki / ranskanleipä vesi, vehnäjauho2560.953.17.92.7**
Patonki täytetty, tomaatti, paprika, juusto, salaatti, sipuli1686.221.46.01.7**
Patonki, valkosipuli/yrttivoi31412.044.36.82.4*
Pehmytjäätelö, soft ice1508.514.14.40.4**
Pekoni rasvainen37637.0012.00**
Pekoni, filee, rasvaa 18 g22618.00.516.00****
Pekoni, filee, rasvaa 18 g, paistettu30224.00.721.30****
Pellavansiemen kokonainen/rouhe32320.07.029.030.6****
Persikka kuivattu2170.643.75.811.6**
Persikka/nektariini kuorittu, kivetön410.37.81.12.1**
Persikka/nektariini, keskiarvo, punnittu kivineen350.36.81.01.8**
Persikkasäilyke sokeriliemessä670.115.20.80.8
Persilja120.21.11.48.0*****
Peruna kuivattu3580.775.08.67.3*
Peruna kuorittu, keitinvedessä suolaa810.217.31.81.0*
Peruna kuorittu, keitinvesi suolaton830.217.61.81.0*
Peruna kuorittu, suurtaloustuote, suojakaasupakattu820.217.61.81.0*
Peruna uusi750.216.11.71.0*
Peruna vanha, kuorittu830.217.61.81.0*
Peruna, keitetty kuorineen, keitinvesi suolaton680.214.51.50.8*
Peruna, paistettu ka. rasvassa1435.520.62.21.2*
Peruna, paistettu voissa1395.020.62.21.2*
Peruna, punnittu kuorineen700.215.01.60.9*
Peruna, punnittu kuorineen, keitinvedessä suolaa580.112.31.30.7*
Peruna, uusi, keitinvedessä suolaa730.215.61.61.0*
Peruna, uusi, keitinvesi suolaton730.215.61.61.0*
Peruna-kasvispata602.87.41.11.5*
Peruna-kasvispata porkkanaa, lanttua, kukkakaalia841.813.72.62.4**
Peruna-pinaattisose842.113.81.90.9*
Peruna-sipulilaatikko kasvirasvakerma 15%1096.111.51.90.9*
Peruna-sipulilaatikko kevytmaito852.112.63.60.9***
Perunahiutale3490.676.46.46.5*
Perunajauho / -suurimo perunatärkkelys3220.679.06.41.4*
Perunakroketti, uppopaistettu1572.329.14.31.7**
Perunalaatikko, imelletty911.017.52.30.6**
Perunalastu52033.050.65.34.7
Perunalastu mineraalisuolattu52832.055.05.34.7
Perunalimppu/leipä vesi, ruisjauho2011.240.76.08.3**
Perunamoussaka sika-nauta1458.19.68.10.7***
Perunaohukainen kevytmaito19411.217.65.40.8**
Perunaohukainen kevytmaito, vähärasvainen1666.820.45.60.9**
Perunapihvi / -pyörykkä kevytmaito1969.423.44.01.1*
Perunapiirakka ruiskuori1413.922.23.72.9**
Perunaruusu, duchesse1315.118.12.51.0*
Perunasalaatti majoneesikastike16712.911.11.51.0
Perunasalaatti, perunaa ja sipulia, ei majoneesia770.216.31.81.1*
Perunasose maito912.414.62.00.8*
Perunasose vesi, perunasosejauheesta640.712.71.01.2*
Perunasosejauhe valmistamaton3714.373.55.76.7*
Perunasoselaatikko1101.918.93.61.0**
Perunasuurimopuuro maito661.111.42.20.1**
Perunasuurimovelli maito662.77.72.50.1***
Pihlajanmarja3206.30.76.0*
Piimäkakku hapankermasta43321.854.15.01.1
Piimäkakku piimästä35512.953.65.41.1*
Piimälimppu piimä, vehnä-, hiivaleipäjauho2651.552.79.22.9**
Piimäohukainen21011.119.87.10.8**
Piimäpannukakku1193.315.16.30.5***
Piirakan murotaikinapohja49930.749.96.01.4
Piirakan pullataikinapohja kevytmaito3118.650.07.82.1**
Pikkuleipä hanna-tädin kakut43825.444.58.12.5*
Pikkuleipä sokeriton41227.234.28.12.5*
Pikkuleipäkorppu kevytmaito51716.879.011.43.1*
Pilahviriisi lihaliemessä1443.225.12.80.7*
Pinaatti110.30.41.61.3*****
Pinaatti-munalaatikko744.52.65.60.3****
Pinaatti-riisilaatikko822.311.43.60.6***
Pinaattikeitto562.94.72.50.3***
Pinaattikohokas kevytmaito18314.27.46.60.5**
Pinaattimuhennos kevytmaito713.96.02.80.5***
Pinaattimunakas1149.20.37.80.5****
Pinaattiohukainen kevytmaito1476.515.96.01.0***
Pinaattiohukainen maidoton1246.013.24.11.0**
Pinaattispagetti940.719.33.91.0***
Pinaattispagetti pasta sisältää kananmunaa3252.566.413.43.3***
Piparkakku ruskea40016.955.46.21.6*
Pita täytetty, broileri, salaatti, tomaatti, feta1203.314.67.61.3****
Pitaleipä2110.843.66.62.3**
Popcorn47728.147.29.010.0*
Popcorn, ruokaöljy47728.147.29.010.0*
Porkkana280.25.30.62.5*
Porkkana keitetty suolaton270.25.10.62.4*
Porkkana keitinvedessä suolaa280.25.30.62.5*
Porkkana keitinvedessä suolaa ja öljyä432.05.10.62.5*
Porkkana kuivattu2311.645.85.520.7*
Porkkana paistettu836.35.50.72.7
Porkkana-ananassalaatti raaste350.28.70.62.1*
Porkkana-appelsiinisalaatti raaste290.25.60.62.2*
Porkkana-kurpitsasalaatti raaste460.210.00.72.2*
Porkkana-lanttusalaatti raaste270.35.00.82.2**
Porkkana-omenasalaatti raaste280.25.70.52.2*
Porkkana-perunasose keskiarvo, teollinen lastenruoka441.08.00.51.4
Porkkana-puolukkasalaatti raaste300.35.80.62.6*
Porkkana-raejuustosalaatti raaste581.13.58.21.3*****
Porkkanakakku makea kuorrutus34819.933.88.22.4*
Porkkanalaatikko1183.317.54.12.1**
Porkkanamuhennos452.15.40.81.5*
Porkkanaohukainen kevytmaito20611.718.76.31.1**
Porkkanapiirakka voitaikina26819.818.14.42.1*
Porkkanariisipiirakka voitaikina, kevytmaito24116.020.73.71.4*
Porkkanariisipiirakka, sekakuori2077.030.05.03.3*
Porkkanasosekeitto maito170.22.90.61.2**
Porkkanasosekeitto vesi221.12.50.31.2
Porkkanasurvos340.36.41.02.1**
Porkkanasämpylä kevytmaito, hiivaleipä-, sämpyläjauho2094.933.76.83.2**
Porkkanasämpylä vesi, hiivaleipä-, sämpyläjauho2465.041.48.24.2**
Poroleikkele kylmäsavustettu1274.5021.60*****
Poronkäristys1428.0017.50*****
Poronkäristys vähärasvainen1699.1021.80*****
Poronliha1274.5021.60*****
Poronliha keitetty1826.4030.80*****
Poronlihamureke19710.08.717.30.7****
Poronlihapyörykkä/pulla24716.38.316.40.7****
Poronmaksapihvi1699.27.613.80.6****
Poronpaisti1826.4030.80*****
Porsaanfilee ulko/sisäfilee, rasvaa 4,5 %1082.6021.00*****
Porsaanfilee uunissa1463.5028.40*****
Porsaankyljys grillattu32929.0017.90***
Porsaankyljys leivitetty33026.011.013.60.8***
Porsaankyljys silavaton grillattu24614.80.228.10.8*****
Porsaankyljys silavaton paistettu22612.2029.10.8*****
Porsaanleike leivitetty23811.711.821.30.9****
Porsaanliha-kasvissose keskiarvo, teollinen lastenruoka733.37.33.40.6***
Porsaanpaisti vähärasvainen1635.5028.00.6*****
Pulla keskirasvainen, kevytmaito, öljy2947.748.07.42.1**
Pulla keskirasvainen, rasvaton maito, öljy2907.348.17.42.1**
Pulla keskirasvainen, veteen, voi2817.745.96.52.0*
Pulla keskirasvainen, veteen, öljyyn2817.346.86.62.1*
Pulla keskirasvainen, kevytmaito, fruktoosilla makeutettu32110.347.88.72.3**
Pulla keskirasvainen, kevytmaito, rasvaa 150 g/5 dl3269.251.88.42.2**
Pulla keskirasvainen, kevytmaito, voi2938.147.17.32.0**
Pulla keskirasvainen, leipomo2827.446.17.32.0**
Pulla keskirasvainen, munaton, kevytmaito3278.553.98.02.4**
Pulla keskirasvainen, rasvaton maito, voi2907.747.27.32.0**
Pulla keskirasvainen, tilamaito, voi2998.847.17.32.0*
Pulla keskirasvainen, tilamaito, öljy3018.548.07.42.1**
Pulla keskirasvainen, veteen2807.645.96.52.0*
Pulla runsasrasvainen, kevytmaito, leipomo31211.644.86.91.9*
Pulla runsasrasvainen, kevytmaito, rasvaa 250g/5dl31111.444.66.92.2*
Pulla runsasrasvainen, kevytmaito, sokeriton32212.842.68.82.3**
Pulla vähärasvainen, kevytmaito, rasvaa 50 g/5 dl2994.654.68.82.3**
Puna-ahven1135.0016.80*****
Puna-ahven pakaste1145.2016.80*****
Punaherukka470.47.51.45.0**
Punaherukkakeitto/kiisseli520.411.90.31.1
Punajuuri340.16.91.02.5**
Punajuuri keitinvedessä suolaa330.16.81.02.5**
Punajuuri-omenasalaatti310.16.70.61.7*
Punajuuri-sieni-sipulisalaatti270.34.71.41.8***
Punajuurikastike ei lihaa, kevytmaito825.37.01.61.5*
Punajuurikeitto borssi, nakki523.52.72.30.9***
Punajuurikeitto ei lihaa311.83.20.60.6*
Punajuurikeitto naudan paisti290.51.84.10.9*****
Punajuurilaatikko riisi932.713.83.20.9**
Punajuuripihvi ei lihaa1386.515.64.03.0**
Punajuurisalaatti majoneesikastikkeella1229.18.81.31.2
Punakaali220.23.51.61.9****
Punakaali-ananassalaatti340.28.71.11.6**
Punakaali-omenasalaatti240.24.41.11.8***
Punakaali-puolukkasalaatti260.34.51.22.1***
Punakaalimuhennos, haudutettu punakaali955.510.01.41.8*
Punaviini70000.30
Puolikova juusto rasvaa 10-13g, minora/kadett/laihis23110.0035.00*****
Puolikova juusto rasvaa 15-18g, kevyt turunmaa/edam 17/adam/magre23015.0022.50*****
Puolikova juusto rasvaa 25-35g, lappi/polar/småland/billinge/rustholli36428.4027.90****
Puolukka340.56.80.42.6
Puolukkakeitto/kiisseli620.514.90.40.4
Puolukkamehu laimennettu140.53.40.40**
Puolukkamehu laimentamaton710.316.80.40
Puolukkasurvos sokeroimaton340.56.80.42.6
Puolukkasurvos sokeroitu1270.430.10.32.0
Purjo paistettu, haudutettu: kasvisliemi, siirappi705.04.41.82.1**
Purjoperunakeitto veteen391.26.00.80.6*
Purjosipuli190.22.41.82.1*****
Purukumi377092.700
Pussikeitto keskiarvo531.95.73.00.7***
Pyttipannu ei munaa16510.612.94.40.9**
Pähkinämureke/pyörykkä1487.417.22.72.5*
Pähkinävälipala makea, patukka/levy42427.435.19.68.1*
Päärynä kuorittu360.18.00.33.9
Päärynä, tavallinen, punnittu kuorineen320.17.00.33.4
Raejuusto rasvaa 2-5g882.01.615.80*****
Raejuusto rasvaa 2-5g, vähälaktoosinen902.02.115.80*****
Raejuusto rasvaton, vähälaktoosinen840.32.018.00*****
Raejuusto-herne-maissi-paprikasalaatti851.67.89.61.5*****
Raejuustomunavoi17513.60.812.70****
Rahkajälkiruoka1715.027.73.70.5*
Rahkapiirakka muropohja29215.230.77.61.1**
Rahkapiirakka pullapohja, kevytmaito2526.439.88.01.8**
Ranskalainen salaatinkastike43342.314.40.11.8
Ranskalainen salaatinkastike, kotitekoinen: öljy, mehu, sokeri ja suola43544.111.10.10.1
Ranskalainen salaatinkastike, ravintolakastike: öljy, keltuainen, sokeri, suola77582.99.11.30
Ranskanleipä kevytmaito, vehnäjauho2731.554.99.13.1**
Ranskanperuna uppopaistettu34619.338.64.00.9
Ranskanperuna uunissa kypsennetty2465.344.14.51.0*
Ranskanperunavalmiste2345.042.04.30.9*
Raparperi310.15.50.71.4*
Raparperi-kaurahiutalepaistos21612.323.02.82.4
Raparperikeitto/kiisseli8112.319.30.20.4
Raparperipiirakka muropohja25111.034.13.21.3
Raparperipiirakka piimätaikinapohja2908.548.43.81.3
Raparperipiirakka pullapohja, kevytmaito2405.342.35.01.8*
Raparpeririisipuuro950.121.80.90.7
Rapu690.51.214.60*****
Rapu, keitetty860.61.518.30*****
Rasvalevite kevyt becel 35 % vähäsuolainen, laktoositon31235.002.60
Rasvaseos 80 % keskiarvo71380.00.31.20
Rasvaseos 80 % voimakassuolainen, keskiarvo71380.00.31.20
Rasvaseos 80 % vähäsuolainen, keskiarvo71380.00.31.20
Rasvaseoslevite 75 %66975.00.31.10
Rasvaton luomumaito, ei lisätty d-vitamiinia340.14.93.10****
Rasvaton luomupiimä, ei lisätty d-vitamiinia300.13.62.90*****
Rasvaton maito340.14.93.10****
Rasvaton maito vähälaktoosinen340.14.93.10****
Rasvaton maito, keitetty350.15.13.20****
Rasvaton piimä300.13.62.90*****
Rasvaton piimä vähälaktoosinen290.13.73.10*****
Ravioli jauhelihatäyte2037.725.37.91.7***
Ravioli pinaattitäytteellä1976.127.08.31.5***
Retiisi150.12.01.41.6*****
Rieska kevytmaito, vehnä-, ruisjauho3016.051.99.15.4**
Riimiliha1638.62.219.10*****
Riisi keitinvedessä suolaa1220.327.22.20.8*
Riisi keitinvesi suolaton1220.327.22.20.8*
Riisi pitkäjyväinen, keitinvedessä suolaa1460.231.63.30.7*
Riisi pitkäjyväinen, lihaliemessä1430.231.03.30.7*
Riisi pitkäjyväinen, puuroutumaton3640.679.08.11.7*
Riisi puuroutuva3380.775.66.12.3*
Riisi tumma3412.372.07.04.0*
Riisi tumma, keitinvedessä suolaa1130.823.82.31.3*
Riisi-jauhelihalaatikko sika-nautajauheliha27018.515.010.00.6***
Riisihiutalevelli maito591.67.43.40.6****
Riisihiutalevelli vesi101.62.30.20.6*
Riisijauho / -hiutale3380.775.66.11.0*
Riisikeksi3096.258.83.87.8
Riisikermajälkiruokapohja22312.924.91.90.5
Riisimarjavanukas1444.822.12.70.3*
Riisimuro3880.889.74.00.4
Riisinuudeli3510.681.63.41.6
Riisinuudeli keitinvesi suolaton1340.231.21.30.6
Riisipuuro maito831.314.23.30.3***
Riisipuuro maito, täysjyväriisi811.313.63.31.0***
Riisipuuro vesi510.111.50.90.3*
Riisitärkkelys3580.886.00.41.4
Riisivanukas1554.823.14.20.7**
Riisivelli maito711.89.53.90.1***
Rommikola6709.73.90****
Rosolli, ei kastiketta ,ei silliä390.18.20.81.8*
Ruis-vehnäjauhoseos3071.562.79.58.7**
Ruishampurilainen1628.612.19.02.6***
Ruishiivaleipä vesi, ruis-, hiivaleipäjauho1921.537.36.86.3**
Ruishiutale2692.552.08.813.9**
Ruishiutalepuuro maito701.510.43.51.8***
Ruishiutalepuuro vesi310.36.11.01.6**
Ruishiutalevelli maito561.47.53.10.9***
Ruisjauho kokojyväjauho2771.955.48.813.9**
Ruisleipä kova reikäleipä2521.647.211.412.0***
Ruisleipä perinteinen, vesi, ruisjauho1801.235.75.911.0**
Ruisleipä ruista 51%1971.239.66.37.2**
Ruisleipä vesi, ruis-, hiivaleipäjauho1801.335.56.08.5**
Ruislese2054.326.015.039.0****
Ruismakaroni3472.567.013.06.0***
Ruismakaroni keitinvedessä suolaa1371.026.55.12.4***
Ruismallas3362.367.010.615.0**
Ruismarjapiirakka marjasurvos, ruiskuori1721.935.42.04.5
Ruismarjapuuro580.312.21.32.3*
Ruismarjapuuro sokeriton450.49.01.32.4**
Ruisnäkkileipä2981.957.811.415.6***
Ruisperunapuuro vesi500.210.51.31.4**
Ruispuuro maito831.513.13.92.3***
Ruispuuro vesi340.26.71.11.7**
Ruisriisi keitinvedessä suolaa1220.326.13.02.1**
Ruisriisi, riisi ja ruisrouhe3401.072.58.35.8*
Ruisrouhe2682.153.08.818.1**
Ruisrouheleipä perunainen, ruispalat2061.541.06.49.9**
Ruissihtijauho3231.566.310.09.4**
Ruissihtileipä vesi, ruissihti-, hiivaleipäjauho2061.241.17.05.5**
Ruisvehnäperunakuori täytteetön51029.353.97.35.7*
Ruisvehnäperunataikina43625.046.16.24.9*
Ruisvelli mehu950.321.80.80.6
Ruisvelli vesi180.13.60.60.9**
Runebergin torttu47624.856.46.82.0*
Ruoanvalmistusjogurtti, rasvaa 6-8 g958.02.53.10**
Ruoanvalmistuskerma 19% rasvaa, kahvikerma20519.04.02.40
Ruohosipuli270.63.81.41.1***
Ruokasuola jodioitu27000.60*
Ruokaöljy keskiarvo88399.9000
Ruokaöljy teollisuuskäyttöön884100.0000
Rusina2740.560.12.89.7
Rusinakeitto1030.123.60.72.3
Ruskea maustekastike hp-kastike1040.125.20.10.3
Ruskeakastike rasva-jauhosuurus887.35.10.80.3
Ruskeakastike voihin, rasva-jauhosuurus604.44.40.70.2
Ruskeakastike öljyyn, rasva-jauhosuurus574.14.50.70.2
Ruusukaali200.52.01.42.5****
Ruusukaali keitinvedessä suolaa190.51.91.42.5****
Ruusukaali keitinvesi suolaton200.52.01.42.5****
Ruusukaalikeitto352.81.51.00.8**
Ruusunmarja940.516.03.66.1***
Ruusunmarjajuoma pro viva, sis. kauraa ja lactobacillus plantarum-bakteereja510.211.80.41.0
Ruusunmarjakeitto/kiisseli830.220.30.40.9
Ruusunmarjasose sokeroimaton55013.00.66.0
Rypsi-auringonkukkaöljy884100.0000
Rypsiöljy884100.0000
Rypsiöljy kylmäpuristettu884100.0000
Rypälesokeri4060100.000
Ryynimakkara27616.024.38.92.4**
Röstiperuna1576.721.12.41.4*
Sacherkakku/leivos42826.538.69.01.7*
Saksanpähkinä63964.03.314.715.9*
Salaatinkastike ranskalainen67174.90.300
Salaatinkastike rasvaton711.214.00.80
Salaatinkastike sinappinen, öljy, mehu, etikka30831.05.50.70.3
Salaattipöydän antimet ilman kastiketta391.25.81.02.0**
Salaattipöydän antimet tavanomainen, ka, salaatinkastike583.06.51.02.0*
Salamipizza24413.917.911.81.3***
Salmiakki2580.263.00.120.0
Sardiini keskiarvo, öljyssä ja tomaattikastikkeessa19112.20.320.00*****
Saunapalvikinkku1206.0016.40*****
Savukala-lehtisalaatti-munasalaatti1035.60.412.80.3*****
Savukala-raejuusto-hernesalaatti1003.32.514.80.6*****
Savukala-ruohosipuli-peruna-punajuurisalaatti722.25.57.31.0*****
Savukalasalaatti peruna-omena-purjo791.79.26.40.9****
Savusilavakastike saunapalvikinkku, kevytmaito1409.26.57.70.2***
Screwdriewer tuoremehuvodka669.28.80.30
Seesaminsiemen56348.26.926.912.3***
Seiti pakaste780.7017.60*****
Sekahedelmä1990.842.03.59.8*
Sekahedelmäkeitto/kiisseli550.112.50.51.4
Sekahedelmäkeitto/kiisseli sokeriton390.18.60.51.4
Sekahiivaleipä vesi, graham-, ruis-, vehnäjauho1931.138.76.45.8**
Sekahiivaleipä vesi, ruis-, vehnä-, graham-, ohrajauho1931.138.86.25.6**
Sekamehu laimennettu, sokeroitu57013.96.20*****
Sekamehu vähäkalorinen laimennettu1704.06.20*****
Sekamehu vähäkalorinen laimentamaton83020.00.10
Sekavihannes keitinvedessä suolaa230.22.92.32.2*****
Sekavihannes keitinvesi suolaton240.22.92.32.2*****
Sekavihannes porkkana, kukkakaali, herne, papu240.22.92.32.2*****
Sekavihannesmuhennos kevytmaito764.06.83.11.4***
Sellerimuhennos561.87.62.21.8***
Sian selkäsilava86597.001.90
Siankinkku rasvaton1725.9029.70*****
Siankinkku rasvoineen31523.3026.90****
Siankinkku silavoineen22116.3018.80****
Siankyljys, rasvaa 8,6 %1598.6020.50*****
Siankyljys/selkä paksu rasvakerros23020.3012.50***
Siankylki32129.5014.80***
Sianlapa21115.2018.80****
Sianliha31223.3026.10****
Sianliha keitetty, suolaton2059.8029.00*****
Sianliha keskiarvo21816.3018.30****
Sianliha-perunalaatikko1256.19.87.60.5****
Sianlihakastike17815.42.38.00.2***
Sianlihakastike vähärasvainen1217.92.310.10.2****
Sianmaksa1343.72.522.50*****
Sianpaisti vähärasvainen1214.1020.80*****
Sianpotka16710.2018.80*****
Sianpotka/sorkka haudutettu23814.6026.90*****
Sianruho keskirasvainen25621.0017.20****
Sieni rouskut200.52.31.62.9****
Sieni tatti, hapero230.52.71.81.9****
Sieni, paistettu927.83.32.32.3**
Sieni-juurespata perunaa, juureksia611.510.01.51.9**
Sieni-kaalikääryle1167.010.72.13.3*
Sieni-kasvismuhennos, kasvirasvakerma1039.23.82.01.7*
Sieni-lihapulla naudanpaisti1719.78.012.51.3****
Sieni-lihapulla sika-nauta24419.09.19.11.2***
Sieni-makaronilaatikko1196.210.15.81.2***
Sieni-ohrakeitto705.44.11.31.7*
Sieni-ohrasuurimolaatikko vesiliemi593.25.71.91.5**
Sieni-perunalaatikko munamaito833.69.53.01.5**
Sieni-sipulihakkelus210.42.81.52.7****
Sienikastike veteen, rasvasuurus533.73.71.21.7*
Sienikastike/muhennos kevytmaito, kerma13710.86.42.71.4*
Sienikeitto966.64.74.10.7***
Sieniohukainen kevytmaito19612.215.85.71.4**
Sienipannukakku1273.816.96.01.1***
Sienipihvi/pyörykkä ei lihaa18313.99.94.31.8*
Sienipiirakka voitaikina15710.811.03.82.5*
Sienirisotto perusrisotto + ruskistetut sienet1033.714.72.31.9*
Sienisalaatti kerma10710.12.81.62.0*
Siideri, makea, 4,7 til% alkoholia5505.500
Siika1003.4017.20*****
Siika savustettu1183.8020.90*****
Siirappi301074.10.10
Siitakesieni280.34.51.83.3****
Silakka1297.1016.20*****
Silakka , savustettu, itämeri1296.0018.80*****
Silakka , suolattu, itämeri1287.7014.80*****
Silakka tilli-/sinappikastikkeessa16914.0011.10****
Silakka, tuore, itämeri1176.5014.80*****
Silakkafilee1448.9016.00*****
Silakkahyytelö582.90.37.80.1*****
Silakkalaatikko1195.98.67.50.5****
Silakkalaatikko ei pekonia973.49.27.10.5****
Silakkalaatikko maidoton802.68.15.80.5****
Silakkapihvi18812.43.515.60.9****
Silavapannukakku21914.314.28.40.6***
Silli tynnyriin suolattu22219.0013.20****
Silli valkosipuli-/sinappikastikkeessa23522.516.09.00***
Sima51012.500
Sinappi1286.014.14.41.7**
Sinihomejuusto rasvaa 27-30 g, aura/danazole keskiarvo rasvaa 50 % kuivapainosta33829.0020.20****
Sinihomejuustokastike rasva-jauhosuurus19916.15.67.60.1***
Sinimailasen itu240.70.34.03.0*****
Sinipallas19013.6017.30****
Sinisimpukka vedessä892.01.915.60*****
Sipuli270.24.81.31.7***
Sipuli kuivattu2051.635.110.535.0***
Sipuli paistettu, haudutettu: kasvisliemi, siirappi785.06.81.31.7*
Sipuli täytetty riisi, jauheliha1185.312.35.11.2***
Sipulikeitto juustokuorrutettu341.82.51.70.7***
Sipulimuhennos kevytmaito875.07.72.70.9**
Sipulipiirakka muropohja24017.514.26.41.2**
Siskonmakkara26923.54.110.91.2***
Siskonmakkarakeitto785.15.02.90.7***
Sitruuna kuorittu361.12.20.62.8*
Sitruuna, keskiarvo, punnittu kuorineen230.71.40.41.8*
Sitruunakastike kermainen19919.33.22.40.4
Sitruunamehu laimennettu1401.60.20*
Sitruunamehu laimentamaton2101.60.30.1*
Sitruunateejuomajauhe valmistamaton, makeutettu pikatee390095.20.40
Sitruunavaahto kerma, muna, sitruuna, sokeri, liivate27523.710.85.00.2*
Smetana n. 40% rasvaa39042.02.22.10
Smetanalohi26723.91.112.00.3***
Smetanassa haudutettu porsaankyljys46444.55.711.50.3**
Soija-kasvislasagne1315.714.05.51.5***
Soija-kasvisrisotto900.617.23.51.6***
Soijajauho rasvainen30323.523.534.511.9*****
Soijajauho vähärasvainen3637.228.445.314.4*****
Soijajuoma soijamaito, makeutettu462.04.03.01.3****
Soijakastike602.09.55.20****
Soijalevite 30% beneviva29730.04.82.91.2
Soijapapu36617.715.835.915.7*****
Soijapapu keitinvesi suolaton1658.07.116.17.1*****
Soijapihvi1699.912.17.84.2***
Soijaproteiini konsentraatti, 58 % proteiinia3450.525.758.15.5*****
Soijarouhe, keitetty1390.917.614.73.9*****
Soijarouhe, vaalea3652.346.338.510.2*****
Soijarouhe-tomaattikastike670.89.84.92.3****
Soijaöljy88399.9000
Sokeri406099.900
Sokeri-kanelikorppu kevytmaito54121.377.59.42.8*
Sokerikakku3146.255.38.50.9**
Sokeririnkeli kevytmaito35414.347.98.21.9*
Sorbitoli2390000
Spagetin jauhelihakastike naudanpaisti943.33.312.60.3*****
Spagetin jauhelihakastike sika-nauta15511.23.310.40.3****
Spagetti keitinvedessä öljyä970.819.33.01.0**
Spagetti nauhamakaroni3211.166.410.23.4**
Spagetti nauhamakaroni, keitinvedessä suolaa930.319.33.01.0**
Suklaa keskiarvo51728.953.910.12.2*
Suklaa tumma54931.057.63.95.3
Suklaa, sokeriton, makeutettu sorbitolilla46337.01.72.33.5
Suklaa/tiikerikakku42520.154.26.61.6*
Suklaakastike2450.858.10.60.9
Suklaakeksi keskiarvo48126.055.06.71.9*
Suklaakeksi, cookie47321.163.27.22.3*
Suklaakiisseli sokeriton722.29.23.60.7***
Suklaakiisseli, kevytmaito932.114.93.30.8**
Suklaakonvehti42313.469.65.20
Suklaakääretorttu kreemitäyte, unelmatorttu36817.247.85.30.8*
Suklaapatukka suklainen, keskiarvo51628.056.010.12.7*
Suklaapatukka täytesuklaa, keskiarvo50726.060.08.01.2*
Suklaapatukka vähärasvainen38313.069.15.52.2*
Suklaatäytekakku kerma-hillotäyte31415.240.24.10.6
Suklaavaahto30126.411.15.41.1*
Suklaavanukas kermainen22514.917.65.30.7*
Sulatejuusto rasvaa 20-24g keskirasvainen29824.02.518.60****
Sulatejuusto rasvaa 27-35 g, runsasrasvainen33131.02.012.00**
Sulatejuusto rasvaa 9-12g, vähärasvainen17911.03.117.00*****
Sultsina ruisvehnäkuori1281.323.64.92.7***
Suodatinkahvijuoma1281.300.30
Suola jodioimaton vuorisuola00000
Suolakeksi keskiarvo3308.754.57.84.1*
Suolaliha naudan1062.8019.90*****
Suolapähkinä58249.810.024.87.5***
Suomuurain lakka, hilla420.57.81.46.3**
Sydän naudan993.6016.50*****
Sämpylä, kevytmaito, sämpyläjauho2194.836.56.83.2**
Sämpylä, kevytmaito, voi, sämpyläjauho2404.541.28.23.7**
Sämpylä, rasvaton maito, öljy, sämpyläjauho2373.941.58.23.8**
Sämpylä, tilamaito, voi, sämpyläjauho2485.441.28.23.7**
Sämpylä, vesi, sämpyläjauho2094.535.66.23.2**
Sämpylä, vesi, voi, sämpyläjauho2264.039.67.23.7**
Sämpylä, vesi, öljy, sämpyläjauho2263.939.97.23.8**
Sämpyläjauho; vehnäjauho, ruisjauho, vehnärouhe3042.259.410.65.5**
Särki1175.3017.30*****
Taateli, keskiarvo, punnittu kivineen1730.736.53.08.5*
Taatelikakku28114.333.34.23.9*
Taimen1103.8018.70*****
Tali raaka naudanrasva88099.001.20
Talkkunajauho2943.057.78.39.9**
Talkkunapiimä piimää ja talkkunaa530.96.73.70.6****
Talkkunapuuro vesi590.611.51.72.0**
Talonpoikaismunakas muna, peruna, lenkkimakkara, sipuli16311.37.08.60.5***
Talousmargariini 80 % keskiarvo, leivontaan ja ruoanlaittoon71980.90.30.40
Talouspiimä 0,8% rasvaa380.83.63.40****
Tartarkastike majoneesipohjainen52256.53.02.30.5
Tartarpihvi1135.41.614.40.5*****
Tattari keitinvedessä suolaa1250.824.24.82.3***
Tattari keitinvesi suolaton1250.824.24.82.3***
Tattarileipä vesi, tattarijauho2144.535.67.23.5**
Tattaripuuro maito931.614.54.61.0***
Tattaripuuro vesi600.411.52.31.1***
Tattarisuurimo / -jauho3122.060.511.95.8***
Tattarivelli maito611.58.03.50.3****
Tee61003.50****
Teekeksi4038.073.68.14.3*
Teeleipä kevytmaito, vehnäjauho31810.846.58.22.5**
Ternimaito653.44.04.60****
Tilamaito 4,4% rasvaa, raakamaito, ei lisätty d-vitamiinia714.44.83.00***
Tilli, tuore260.81.03.72.1*****
Tillikastike sis. valkoviiniä1064.28.21.50.7*
Tilliliha piparjuuriliha, naudan etuselkä1184.24.415.50.1*****
Timjami2127.426.99.137.0***
Tippaleipä kevytmaito40127.229.69.71.3*
Tiramisu31317.829.84.80.6*
Toffee41812.374.31.90
Tofu soijavalmiste, soijapapujuusto784.22.47.82.5*****
Tofujogurtti, soijajogurtti, hapatettu soijavalmiste840.316.04.00.2***
Tofujäädyke soijapohjainen, maidoton, gluteeniton, kolesteroliton21311.026.02.50
Tom collins ginidrinkki4803.22.50***
Tomaatti210.33.80.61.4**
Tomaatti sienitäyte, gratinoitu886.75.41.31.8*
Tomaatti-papu-sipulisalaatti250.24.11.31.9***
Tomaatti-sipulisalaatti240.34.20.81.5**
Tomaattikeitto372.23.60.60.7*
Tomaattiketsuppi880.419.21.31.2*
Tomaattimehu210.33.80.61.4**
Tomaattimurska270.25.30.61.4*
Tomaattisilakka1227.61.511.51.4*****
Tomaattisose tomaattipyree740.212.94.51.0****
Tonnikala1769.0023.70*****
Tonnikala keskiarvo1345.3022.40*****
Tonnikala vedessä961.5022.40*****
Tonnikala öljyssä1539.0018.20*****
Tonnikala-kasvissalaatti521.54.15.61.1*****
Tonnikala-perunasalaatti863.56.37.01.1****
Tonnikala-riisisalaatti1024.98.55.81.1****
Tonnikalakastike1408.17.19.51.3****
Tonnikalakastike sisältää kermaa1318.53.69.90.9****
Tonnikalapizza2289.122.214.41.3****
Torttupohja sokeriton50938.234.47.61.7*
Toscakakku42725.041.29.52.1*
Tsatsiki kreikkalainen jogurttikastike392.42.21.80.4***
Tumma täysjyväleipä vähäsuolainen2311.646.57.111.5**
Tuorejuusto rasvaa 13 g, kevyt hovi15213.01.07.52.6***
Tuorejuusto rasvaa 30g, hapatettu kermavalmiste, cremebonjour/cantadou29230.01.23.50.5
Tuorejuusto rasvaa 30g, vähälaktoosinen hovi29931.00.73.50.5
Tuorejuusto rasvaa 36-44g, runsasrasvainen, kasakka/musta-pekka39540.80.58.00*
Tuorejuusto rasvaa 6-11 g15011.04.58.00.1***
Tuorejuusto-kasvirasvavalmiste rasvaa 24-30g28926.03.011.00***
Tuoremehucampari katkerodrinkki8626.010.50.30
Turska760.7017.30*****
Tuulihattu ei täytettä30922.818.57.80.9**
Tyrnimarja795.06.30.76.0
Tärkkelyssiirappi317078.000
Täysjyväriisi3210.771.36.17.4*
Täysjyväriisi keitinvesi suolaton1280.328.52.43.0*
Täysjyväriisijauho3610.771.36.17.4*
Täysjyvävehnähiutale3442.069.710.616.0**
Täysmaito 3,5% rasvaa633.54.83.00***
Täysmaito, keitetty663.65.03.10***
Täysmehu keskiarvo, viiden hedelmän mehu480.310.50.30
Täysmehu yleinen430.310.20.20.5
Täytekakku kasvirasvakerma2016.830.24.50.7*
Täytekeksi keskiarvo46223.057.36.41.5
Täytekeksi sokeriton/keinotekoisesti makeutettu, keskiarvo40325.425.76.41.8*
Urheilujuoma2406.000.5
Uunibanaani1723.533.60.91.6
Uunihauki täytetty luumu, riisi, muna1704.415.416.51.2*****
Uunijuusto ternimaidosta663.44.44.40****
Uunikala ruoanvalmistuskerma 15%1629.91.216.30.1*****
Uunikala seiti, valkokastike, juusto, kevytmaito1155.24.112.80.2*****
Uunikala tuore kala, voi, korppujauho1718.92.220.50.2*****
Uunimakkara, sisältää lenkkimakkaraa ja juustoa29022.18.814.40.1***
Uuniomena4822.111.40.11.3
Uuniperuna ilman täytettä kuorineen, ei rasvaa, ei suolaa760.216.31.70.9*
Uuniperuna kalatäytteellä savusilakka, ranskankerma983.013.14.20.8***
Uuniperuna savukinkkutäyte, tuorejuustoa, sieniä1013.513.13.50.9**
Uunisilakka silakkafilee, kahvikerma, korppujauho19913.82.116.30.9****
Vaalea hiivaleipä vesi, hiivaleipä-, vehnäjauho1981.338.77.13.0**
Vaalea kastike lihaliemeen, jauhosuurus1096.87.44.70.2***
Vaalea peruskakku muffini45125.549.06.61.2*
Vaalea rouheleipä vesi, vehnäjauho, ruis-, vehnärouhe, kaurahiutale2060.942.16.63.1**
Vaalea sekahiivaleipä vesi, vehnä-, grahamjauho, vehnärouhe2001.040.26.74.2**
Vaalea sekavehnäleipä vesi, vehnä-, ruisjauho, vehnärouhe2040.842.06.52.9**
Vadelma340.84.11.03.7**
Vadelmasorbetti800.417.80.41.6
Vadelmasurvos tuore, sokeroitu710.713.70.93.3
Valkohome/valkosinihomejuusto rasvaa 40g, vit castello/blå castello/saga46544.8017.00**
Valkohomejuusto rasvaa 26-30g, camembert/brie35227.2027.40****
Valkoinen papu tomaattikastikkeessa1171.211.55.15.0***
Valkokaali keitetty/paistettu816.53.61.32.2*
Valkokaali keräkaali240.23.41.22.1***
Valkopippuri2332.142.410.426.2***
Valkosipuli1040.616.37.92.1****
Valkosipulietana48549.13.88.60.4*
Valkosipuliperuna1266.314.72.40.8*
Valkoviini kuiva6700.60.30
Valkoviini makea9806.00.30
Vaniljakastike/kiisseli792.410.14.00***
Vaniljavanukas kermavanukas22214.717.84.90*
Vanilliinikastike vispautuva18012.016.02.20
Vanukas maitovanukas943.99.94.70***
Vasikanpaisti1071.7022.70*****
Vasikanpaisti uunissa paistettu1532.4032.40*****
Vasikanpotka haudutettu28118.8028.00*****
Vehnähiutale3012.258.710.612.9**
Vehnähiutalepuuro maito741.511.33.71.7***
Vehnähiutalevelli maito591.48.03.20.9***
Vehnähiutalevelli vesi390.37.51.41.7**
Vehnäjauho leipomoteollisuus, vastajauhettu3441.470.011.53.7**
Vehnäjauho puolikarkea3361.270.010.23.5**
Vehnäjauho, durum3312.563.013.012.6***
Vehnäjauhopuuro kevytmaito1174.415.53.60.4**
Vehnäjauhovelli maito672.58.12.80.4***
Vehnäkorppu kevytmaito45714.969.010.73.2*
Vehnälese1564.515.413.337.5****
Vehnämuroke weetabix3572.272.610.610.4**
Vehnänalkio33410.031.029.414.0****
Vehnänäkkileipä3568.161.88.19.2*
Vehnärouhe keitinvedessä suolaa1110.921.24.24.0***
Vehnärouhe kokojyvästä2772.252.910.69.9***
Vehnäsämpylä kevytmaito2394.741.66.82.2**
Vehnäsämpylä vesi2846.249.07.32.5**
Vehnätortilla burrito, wrap, kasvistäyte1365.415.95.82.7***
Vehnätortilla, wrap jauhelihatäytteellä1727.219.47.21.6***
Vehnätortilla, wrap tonnikalatäytteellä20411.812.311.61.1****
Venäläinen kalakeitto seljanka500.62.98.00.4*****
Veri520.40.111.80*****
Verileipä veri, kalja, ruisjauho2216.631.68.67.2***
Verimakkara mustamakkara26019.09.613.02.8***
Veriohukainen paistettu16810.411.57.11.4***
Verivanukas1788.817.17.53.8***
Vesi keskiarvo, vesijohtovesi00000
Vesimeloni kuorittu350.17.10.91.1**
Vesimeloni, punnittu kuorineen190.13.90.50.6**
Vesirinkeli3551.373.710.93.8**
Vihanneshöystö/kasvispata/-lisäke ratatouille422.34.11.11.9**
Vihanneskeitto veteen262.35.30.80.6**
Vihanneskrassi211.40.71.43.3****
Vihannesmunavuoka744.42.95.70.9****
Vihersekasalaatti jäävuorisalaatti, tomaatti, kurkku, ranskalainen kastike564.43.30.71.0
Vihreä papu/härkäpapu270.24.21.92.4****
Viikuna, punnittu kivineen1930.840.73.49.5*
Viili kokomaidosta, 3,5% rasvaa663.93.53.00***
Viina kirkas, vodka2200000
Viini alkoholiton2004.50.10
Viini keskiarvo, 5-13 til% alkoholia6600.50.30
Viinietikka3501.000
Viiniglögi7808.30.20
Viininlehti, säilötty suolaliemeen1500.23.64.5*****
Viininlehtikääryle, riisitäyte29821.222.43.92.7
Viinirypäle, keskiarvo, kivetön, vihreä/tumma720.415.50.81.1
Viinirypäle, keskiarvo, punnittu kivineen, vihreä/tumma680.414.70.71.0
Viiriäisen muna1359.20.412.90*****
Viljamysli38213.352.412.78.2**
Vohveli kevytmaito33120.728.08.21.3**
Vohvelikeksi maustettu44115.270.25.32.0
Vohvelikeksi suklaakuorrutteella46018.666.16.52.0*
Voi72581.30.41.20
Voi suolaton72581.30.41.20
Voi voimakassuolainen72581.30.41.20
Voileipäkeksi mineraalisuolainen39814.558.18.22.8*
Voileipäkeksi vesikeksi, keskiarvo3489.257.48.14.3*
Voileipäpikkelssi49553.24.21.80.4
Voisarvi croissant35918.739.78.02.2*
Voitaikina keskiarvo, täytteetön50239.033.45.31.7
Voiöljy 100 % maitorasvaa87899.000.60
Väkevä viini makea, katkero, sherry, vermutti, madeira, hedelmäviini158011.50.20
Väkiviinaetikka400.600
Välipalapatukka kuituinen38618.048.76.54.6*
Wienerleipä kevytmaito, runsasrasvainen, rasvaa 500 g/5 dl35020.035.96.61.9*
Wok-kasvikset, paprika, sipuli, maissi, vihreä papu, valkoinen/ruskea papu620.710.63.13.4***
Wok-kasvikset, porkkana, herkkusieni, sipuli, paprika, herne340.35.42.02.2****
Wok-kasvikset, vihreä papu, porkkana, paprika, maissi, palsternakka510.79.21.53.0**
Ykkösmaito 1% rasvaa431.04.83.40****
Ykkösviili 1 % rasvaa361.03.63.10****
Ykkösviili maustettu hillolla 1 % rasvaa, vähälaktoosinen510.88.12.60.3***
Yrttikastike pestokastike48249.72.18.24.4*
Yrttilevite tuorejuusto, marg., valkosipuli37740.61.92.40.4
Yrttitee juoma37700.200
Äidinmaidonkorvike keskiarvo jauhe52828.057.012.00*
Äidinmaidonkorvike keskiarvo käyttövalmis673.57.41.40*
Äidinmaito724.56.51.50*
Äyriäis-herkkusienisalaatti420.72.06.70.8*****
Äyriäispizza hiivataikinapohja2189.320.313.11.3****
1820